14 Април, 2024
0.0262

РАСТАТ ЦЕНИТЕ НА НАФАТАТА И ПЧЕНИЦАТА: Европските берзи во пораст, но не и американските

Објавено во: Економија 06 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Денеска европските берзански индекси се нерамномерни, американските индекси се во пад, а цената на нафтата и пченицата истовремено пораснаа.

Индексот DAX на франкфуртската берза денеска во 10:30 часот порасна на 16.451,05 поени, исто како и францускиот CAC 40 - на 7.357,11 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.496,79 поени, а московскиот MOEX на 3.05 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс падна на 36.204,44 поени пред денешното отворање на берзата во САД, како и вредноста на индексот S&P 500 - на 4.569,78 поени и вредноста на индексот Nasdaq - на 14.185,49 поени.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта порасна на 73,691 долари за барел, како и цената на нафтата од типот Брент - на 78,755 долари.

Европските фјучерси на гас се продаваа денеска на отворањето на берзата ТТФ по цена од 40,505 евра за мегават-час.

Цената на златото вчера достигна историски максимум од 2.110,8 долари за унца, а денеска во 10:30 часот падна на 2.031,11 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама).

Пченицата исто така поскапе на 6,0098 долари за бушел (бушел е еднаков на 27,216 кг).

Можеби ќе ве интересира

Десет најплатени професии во САД: Девет се поврзани со медицината

Десет најплатени професии во САД: Девет се поврзани со медицината

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари