25 Мај, 2020
0.0388

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Над 20.000 починати во Бразил

Објавено во: Свет 22 Мај, 2020

Најмалку 20.000 луѓе починале од новиот коронавирус во Бразил. 

За едно деноноќие имаат 1.200 смртни случаи.

Досега има повеќе од 310.000 заразени во земјата, а повеќе од 125.000 оздравеле. Но, пандемијата на Ковид - 19 не го достигнала својот врв во Бразил. 

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, ја игнорира опасноста од пандемијата. 

Болсонаро продолжува да бара од гувернерот да ја отвори економијата. Пандемијата ја нарече мал грип и учествуваше на неколку протести на граѓаните во Бразил, со барање за отворање на државата.

Бразил деновиве стана ново жариште на вирусот Ковид -19. 

Можеби ќе ве интересира

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време