04 Март, 2021
0.0253

РАСТЕ НЕРВОЗАТА КАЈ ИНВЕСТИТОРИТЕ: Што се случува со биткоинот?

Објавено во: Економија 23 Февруари, 2021

Вредноста на биткоинот денес падна за повеќе од 10 проценти, на помалку од 50 000 долари, бидејќи инвеститорите почнуваат да покажуваат знаци на нервоза и што е можно поскоро да извлекуваат профит со продажба на оваа дигитална валута.

Вредноста на една дигитална монета во моментов е 48.575 американски долари, што е за 16 проценти помалку од рекордната вредност достигната во саботата на 20 февруари

На годишно ниво, биткоинот е сè уште во плус за околу 75 проценти, а падот следеше и покрај послабиот курс на доларот во однос на другите валути.

Директорот на компанијата „Кју 9 капитал“ за дигитални средства од Хонг Конг, Џејмс Квин, смета дека е „сосема нормално и здраво“ поединците да продаваат биткоини и оцени дека тоа во моментов го прават малопродавачи.

Неодамнешната инвестиција на Тесла во 1,5 милијарди долари во биткоин ја поттикна оваа криптовалута над 50 000 американски долари, но ги изложи своите акции на движења во вредноста на биткоинот.


БИТКОИНОТ „ЗАВЛАДЕА“ СО СВЕТОТ: Историска вредност од 55.000 долари по единица

БИТКОИН: Меур кој не престанува да расте а урива нови рекорди

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПУВАЊЕ: Вакви цени на храната во светот немало 6 и пол години

ПОСКАПУВАЊЕ: Вакви цени на храната во светот немало 6 и пол години

Банкарите и гувернерката на средба: Нема исплата на дивиденди

Банкарите и гувернерката на средба: Нема исплата на дивиденди

Почна реконструкцијата на 110kV далекувод ТС Штип - ТС Овче Поле

Почна реконструкцијата на 110kV далекувод ТС Штип - ТС Овче Поле

Производите кои содржат никотин се ефикасни во борбата против пушењето

Производите кои содржат никотин се ефикасни во борбата против пушењето

Сите предности на полисата за животно осигурување

Сите предности на полисата за животно осигурување

Јавниот долг на крај на годинава ќе стаса до 63,4 проценти од БДП: Еврообврзницата за вакцини и лекови

Јавниот долг на крај на годинава ќе стаса до 63,4 проценти од БДП: Еврообврзницата за вакцини и лекови

„Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава

„Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава

Кај се видело свадба без оро, и без музика

Кај се видело свадба без оро, и без музика

Тие што добија поврат на ДДВ два пати да не се надеваат на исплата ако не ги вратат парите: УЈП уште враќа пари за лани

Тие што добија поврат на ДДВ два пати да не се надеваат на исплата ако не ги вратат парите: УЈП уште враќа пари за лани