08 Август, 2020
0.0297

Рекорден број новозаболени денеска: 120 позитивни, двајца починале

Објавено во: Македонија 04 Јуни, 2020

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче. Од новозаболените дури 67 се од Скопје, од Куманово се 19, а во Штип има 16 новозаболени. во Прилеп 4, а во Тетово - 9.  Регистрирани се и двајца починати.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 65 годишна пациентка, примена на 28 мај, во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 69 години, хоспитализиран на 1 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 33.114 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 2 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип, нема позитивен резултат на ковид.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2611, бројката на оздравени пациенти е 1621, на починати е 147, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 843.


Можеби ќе ве интересира

ГЕНЕРАЛ СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ СЕ СЕЌАВА НА КАРПАЛАК: Херои македонски, вечна ви слава

ГЕНЕРАЛ СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ СЕ СЕЌАВА НА КАРПАЛАК: Херои македонски, вечна ви слава

ТРИ „БИЗНИСИ“ ВО ЕДНО - објектот му бил и кафеана, и фабрика за дрога, и бордел

ТРИ „БИЗНИСИ“ ВО ЕДНО - објектот му бил и кафеана, и фабрика за дрога, и бордел

МЕДИЦИНСКО ЧУДО И РЕДОК ФЕНОМЕН: На ГАК се роди бебе со „водена обвивка“

МЕДИЦИНСКО ЧУДО И РЕДОК ФЕНОМЕН: На ГАК се роди бебе со „водена обвивка“

Мери Николова Буџаку тврди дека Албанец ќе биде премиер на земјава

Мери Николова Буџаку тврди дека Албанец ќе биде премиер на земјава

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА РАЗМИСЛАТ - дали да патуваат во Македонија, ама и во други земји

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА РАЗМИСЛАТ - дали да патуваат во Македонија, ама и во други земји

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата