24 Јуни, 2024
0.1157

РИЗИЧНИОТ ПОТЕГ НА МАКРОН: Колку беше добро распишувањето на изборите и дали ќе има контраефект?

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Французите повторно ќе гласаат за три недели, на избори кои би можеле да се претворат во референдум за Емануел Макрон, а свој коментар за десницата на ЕУ даде новинарот Јакша Шќекиќ.

Францускиот претседател Емануел Макрон ја имаше првата силна реакција на резултатите од европските избори што се одржаа низ нашиот континент од 6 до 9 јуни.

Кога виде дека Националната алијанса на Марин Ле Пен освои повеќе од 30 отсто од гласовите, двојно повеќе од неговата Партија за преродба, ја распушти владата и распиша избори да се одржат на 30 јуни и 7 јули, само неколку дена пред Олимпијадата во Париз. .

Еден час по затворањето на гласачките места, Макрон и се обрати на нацијата во изненадувачки пренос од Елисејската палата.

Малку порано младиот лидер на Националната алијанса, Џордан Бардела (28) отворено го повика претседателот да распише парламентарни избори.

„Ја слушнав вашата порака и нема да остане без одговор. На Франција и треба јасно мнозинство во спокојство и хармонија“, рече Макрон, додавајќи дека нема да отстапи пред напредокот на ултрадесничарите.

Макрон е навикнат на успех. Основаше политичка партија во своите триесетти години, стана претседател на државата, а потоа освои втор мандат. Кога е вашата биографија, поразот е крајно болен, објави Скај њуз.

Иако многу аналитичари сметаат дека распуштањето на владата е непредвидлив и многу ризичен потег, бидејќи постои можност неговиот најомразен ривал да добие уште поголема моќ, новинарот и аналитичар на политички настани Јакша Шќекиќ за EUpravo изјави дека тоа е логична одлука. .

„Потегот на Макрон е логичен и е во традиционалниот дух на француската политика. Тој оцени дека доколку сака да спречи уште поголем успех на Ле Пен, изборите мора да се одржат што е можно побрзо, сметајќи на француските гласачи да се отрезнат и Едноставно кажи: аха, ѓаволот ја зеде шегата, да се вратиме во центарот и во овој момент не ни требаат десничари“, рече нашиот соговорник.

Референдум за Макрон

Сепак, тешко е да се замисли дека Французите би можеле да гласаат драстично поинаку за само три недели.

Ако успехот на Националната алијанса се повтори дома, тоа можеби ќе го поттикне Макрон да и понуди на десничарската партија место во самиот врв на кабинетот - позицијата премиер.

„Можно е. Се прашувам дали Макрон мисли дека ако Националната алијанса оди добро, ќе му биде полесно Марин Ле Пен да служи под него додека тој се уште е претседател. На тој начин, додека неговиот мандат истече за три години. , нејзината популарност ќе исчезне.

Од друга страна, Ле Пен би можела да ја префрли премиерската палка на пријателот Бардел, млад политичар кој таа го назначи да раководи со партијата и на тој начин да владее од сенка.

Во последниот случај, доколку Националната алијанса победи на изборите, последиците ќе бидат големи, особено во прашањата за економијата, миграцијата, улогата на ЕУ, законите за климата и други важни точки.

Јакшиќ смета дека не треба да заборавиме дека италијанскиот премиер Ѓорѓе Мелони „почна од екстремно десничарски позиции и дојде до центарот“.

„Едно е кога си во опозиција, тогаш можеш да имаш крајно екстремни ставови, а друго е кога ќе дојдеш на власт, така што ова што се случува не е некој голем политички пресврт и не значи дека се ќе се смени целосно. “, истакна новинарот.

Како и да е, во Франција ќе има парламентарни избори кои повеќе личат на референдум за Макрон.

Се објави и Жан-Лук Меланшон, лидерот на партијата Франција неосвоена, кој ги поздрави новите избори.

„Францускиот претседател повеќе нема легитимитет да ја продолжи својата политика на социјална злоупотреба, неактивност наспроти климатските промени и поттикнување војна“, рече тој.

Парламентарните избори во оваа земја обично се одржуваат на секои пет години, неколку недели по изборот на нов претседател, а првично требаше да се одржат во 2027 година.

Еуроактив

Можеби ќе ве интересира

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!