27 Јануари, 2020
0.0180

Родителите кои пишуваат домашни и врзуваат врвки – грешат

Објавено во: Стил 02 Декември, 2019

Пораката која родителите ја испраќаат е страшна: „не се секирај мама и тато, ќе средат се`“, со што се одржува пасивната и зависна позиција на детето. Приказната завршува со 35-годишници кои се уште живеат под покривот на своите родители - вели Ана Попризова, училишен психолог и Гешталт терапевт.

Колкумина од вас  кои имате дете во училиште, сте по малку изненадени од групите  родители на интернет (вибер или месинџер), кои постојано во паника прашуваат: Научивте ли за утре? Што имаме домашна математика? Како поминавте на тестот по географија?

Колкупати сте виделе татко во парк кој на шестгодишно момче му довикува- „пази татино да непаднеш“, или мајка што му ги врзува врвките на 10-годишно девојче? За тоа како дојдовме до вака ниски стандарди и очекувања од нашите деца и како презаштитничкиот однос се одразува врз детскиот развој, разговараме со Ана Попризова, училишен психолог.


Целиот текст читајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

Еден клик од рај до пекол!

Еден клик од рај до пекол!

Уживам во авантурата и во слободата: Четкар за својата животна страст

Уживам во авантурата и во слободата: Четкар за својата животна страст

Брилијантен ум - на три години има 142 поени на тестот за интелигенција

Брилијантен ум - на три години има 142 поени на тестот за интелигенција

Островот во кој никој не смее да оди: И ние имаме таков, ама е „мало дете“ во споредба со овој

Островот во кој никој не смее да оди: И ние имаме таков, ама е „мало дете“ во споредба со овој

Македонската кристална пештера: Чудо на природата

Македонската кристална пештера: Чудо на природата

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

Задник како Кардашијан, гради како Адријана Лима: Најбарани естетски операции во Македонија

Задник како Кардашијан, гради како Адријана Лима: Најбарани естетски операции во Македонија

Убавица и ѕвер

Убавица и ѕвер

Кој е побогат - основачот на „Лидл“, сопственикот на BMW или производителот на кафе Jakobs?

Кој е побогат - основачот на „Лидл“, сопственикот на BMW или производителот на кафе Jakobs?