31 Март, 2020
0.0220

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

Објавено во: Стил 11 Февруари, 2020

Вообичаено спорот е секогаш поврзан со момчињата, но постојат и многу девојки кои ги рушат сите стереотипи и покажуваат дека и тие се исто толку успшени. Одличен пример за тоа се младите кошаркарки од ЖКК МЗТ - Кристина Јаневска, Матеа Блажевска и Албина Плакај. 

Кристина има 22 години и е четврта година на Машинскиот факултет, а за нејзиниот успех во кошарката говори и фактот што таа е капитен на тимот. 

Матеа има 13 години и е осмо одделение. Нејзината позиција на терен е бек, а освен што се натпреварува со нејзината генерација, исто така игра во првиот тим - сениорки.

Албина има 19 години. За неа велат дека е најголем потенцијал во Македонија, а освен што игра за МЗТ, таа е и репрезентативка на Макеоднија. За неа се бореле повеќе тимови, но таа сепак се ослучи за Македонија и плаво - белите.

Целиот текст на Хаштаг.мк, овде

Можеби ќе ве интересира

Маријана ќе стане баба, се радувам и се плашам за неа: Росана за сестрата близначка

Маријана ќе стане баба, се радувам и се плашам за неа: Росана за сестрата близначка

ИЗОЛАЦИЈА: Што прават нашите ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ во време на коронавирусот?

ИЗОЛАЦИЈА: Што прават нашите ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ во време на коронавирусот?

Да не запре донирањето оброци за бездомниците: Здруженијата „Љубезност“ и „Ретвитни оброк“ хумани и во време на коронавирусот

Да не запре донирањето оброци за бездомниците: Здруженијата „Љубезност“ и „Ретвитни оброк“ хумани и во време на коронавирусот

Природно е да има заболени и меѓу оние кои даваат помош: Калина Гривчева-Старделова, претседателка на Лекарската комора

Природно е да има заболени и меѓу оние кои даваат помош: Калина Гривчева-Старделова, претседателка на Лекарската комора

Румеса ја победи леукемијата: Нема веќе боцкања и страв, само напред

Румеса ја победи леукемијата: Нема веќе боцкања и страв, само напред

Книга на денот: „Последниот Христијанин“ од Исидора Бјелица

Книга на денот: „Последниот Христијанин“ од Исидора Бјелица

Вклучете се во видео игрите на децата: Совети од психологот Христина Стефановска во време на домашниот карантин

Вклучете се во видео игрите на децата: Совети од психологот Христина Стефановска во време на домашниот карантин

Ирена Павлова - де Одорико од Венеција: Новата свест ќе го победи новиот вирус

Ирена Павлова - де Одорико од Венеција: Новата свест ќе го победи новиот вирус

Тамара Тодевска: Сите имаме иста цел, заеднички да го победиме коронавирусот

Тамара Тодевска: Сите имаме иста цел, заеднички да го победиме коронавирусот