18 Февруари, 2020
0.0156

Романски неврохирург тврди: Само на овој начин можете правилно да го одморите мозокот

Објавено во: Стил 25 Август, 2019

Иако нашиот мозок никогаш не спие, одморот му е неопходен!

Романскиот неврохирург Влад Циуреа советува како да го стимулирате и опуштите мозокот:

„Како неврохирург често можам да го прочитам лицата на моите пациенти дека страдаат. И тоа е нормално. Неврохируршките интервенции ги плашат повеќе од самиот проблем кој го имат. Мозокот не е орган кој можеме да го контролираме. Можеби не знаете, но и на мозокот исто така му се потребни одмор и внимание“ – тврди тој.

За време на одмор или празник, во искушение сме да си дозволиме себе си повеќе работи: јадеме повеќе, пиеме повеќе, седиме пред компјутер до доцна во ноќта, пушиме премногу, ја злоупотребуваме конзумацијата на кафе..

„Мозокот никогаш не спие, но постои начин за да го одморите и стимулирате. И да, на мозокот му се потребни позитивни третмани“ – објаснува неврохиргот.

Целиот текст прочитајте го на Машки магазин.

Можеби ќе ве интересира

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Кучка како карактерна особина

Кучка како карактерна особина

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан