16 Октомври, 2019
0.0250

Рубен Корубин: сликарски великан на емоциите со своја јубилејна изложба

Објавено во: Стил 09 Октомври, 2019

Големиот македонски сликарски мајстор, Рубенс Корубин, академски уметник на врвот на македонското современо сликарство, со неверојатен осет за емоција и деликатна визија, ја претстави својата јубилејна изложба во „Чивте амам“ насловена како „Ателје, радоста на сликањето“. 

Преку ова, тој одбележува и 70 години живот и 45 години од дипломирањето на Ликовната академија во Белград. Местото на одржувањето беше премало да ги собере сите негови обожаватели и пријатели но и сите негови раскошни дела кои ги создавал низ годините. Точно се осети дека на луѓето им треба ваков тип на уметност, а Корубин несебично тоа го сподели со нив. 

Ведар и насмеан, среќен и полн со животен елан се обрати пред присутните, а за него убав пригоден збор кажаа и министерот за култура Хусни Исмаили, Д-р Кирил Пенушлиски и Дита Керими- Старова, директорката на просторот. Во публиката беа и неговото семејство и сопругата Лиле, вечната муза на уметникот, чија убавина се распостила на дел од сликите.

Машки Магазин доловува повеќе од атмосферата на јубилејната изложба.

Можеби ќе ве интересира

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

(ФОТО) Многу сме среќни: Елена Стефановска го покажа дечкото

(ФОТО) Многу сме среќни: Елена Стефановска го покажа дечкото

Како поднесувате пораз? Силни ли сте?

Како поднесувате пораз? Силни ли сте?

(ВИДЕО) Микс на традиција и модерно: Некст тајм ја објавија „Јовка Кумановка“

(ВИДЕО) Микс на традиција и модерно: Некст тајм ја објавија „Јовка Кумановка“

ОВДЕ БАЛАНСОТ МЕЃУ РАБОТА И ЖИВОТ Е НАЈДОБАР: Колку подолго работно време толку помалку време за себе

ОВДЕ БАЛАНСОТ МЕЃУ РАБОТА И ЖИВОТ Е НАЈДОБАР: Колку подолго работно време толку помалку време за себе

Есенска модна инспирација: Каролина во боите на Mango

Есенска модна инспирација: Каролина во боите на Mango