04 Март, 2021
0.0210

Румен Петков: Северна Македонија значи Пиринска Македонија

Објавено во: Балкан 15 Јуни, 2018

Северна Македонија значи Пиринска Македонија, а тоа не остава впечаток на бугарските институции, на Народното собрание ... Северна Македонија е потенцијална територијална претензија кон нас. Ова е мислењето на лидерот на АБВ, Румен Петков, кое го искажал во емисија на "Здраво, Бугарија", пренесува сајтот бугарски вести.

Според него е несериозно да се остават преговорите за името на државата само на Грција и Македонија, ако дојде до потпишување на договорот, по последните скандали по прашањето.

Се започна со договорот меѓу премиерите на Грција и Македонија, кој предвидува земјата да се вика Република Северна Македонија.

Румен Петков ова го опишал како "ставање на Бугарија во деликатна позиција".

„Ние сме првата држава што ја призна Македонија (15 јануари 1992 година). Ова не значи дека треба да демонстрираме бескрајна форма", рекол политичарот, осврнувајќи се на отсуството на реакција од Бугарија за одлуката Македонија да се преименува како "Република Северна Македонија".

Во дводневната посета на соседна Бугарија , претседателот Ѓорѓе Иванов не успеа да се сретне со бугарскиот премиер и министерката за надворешни работи кои како што беше кажано, токму поради однесувањето на Иванов ја откажаа средбата со него.

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција

(ВИДЕО) НЕОБИЧЕН ПОТЕГ: Борисов го подари своето сако на градежен работник

(ВИДЕО) НЕОБИЧЕН ПОТЕГ: Борисов го подари своето сако на градежен работник

Иако има вакцини, Србија урива рекорди со бројот на заразени

Иако има вакцини, Србија урива рекорди со бројот на заразени

ВИДЕО ОД УЖАСОТ ВО ЛАРИСА: Паѓаат покуќнина, производи во маркети и во аптеки

ВИДЕО ОД УЖАСОТ ВО ЛАРИСА: Паѓаат покуќнина, производи во маркети и во аптеки