29 Мај, 2024
0.0289

РУСИЈА ГИ ПОБИВА ТВРДЕЊАТА НА САД: Нема траги од хемиско оружје во базите во Сирија

Објавено во: Свет 08 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. 

Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. 

„Областа беше посетен од воени лица, полицајци и пожарникари, претставници на медиумите, но не се откриени магацини за хемиско оружје. Освен тоа присутните не носат маски и се чувствуваат сосема нормално“, рече тој. 

„На овој начин се поставува прашањето: кој и зошто проговори за такви докази?“, праша генералот. 

Тој посочи дека и САД молчат за вистинитоста на тврдењето за хемиско оружје во базата. 

„Единствениот начин да се добие објективна информација, е да се истражува присуството на хемиско оружје на аеродромот, така што ќе се користи специјална опрема за земање мостри, и ќе се изврши подоцнежна научна анализа. Исто како што направија руските експерти во Алепо“, рече Конашенков. 

Претходно денеска претседателскиот прес секретар Димитриј Песков, изјавил дека Москва гледа на нападот на САД како „агресија против суверена држава“. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја нарече оваа акција „акт на агресија под лажен изговор“.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?