29 Септември, 2023
0.0248

Русија ги повлекува војниците откако украинската армија влезе во градот Лиман

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Русија објави дека ги повлекла своите војници од претходно окупираниот град Лиман, а Украина во тој град опколила неколку илјади руски војници.

Лиман е 160 километри југоисточно од Харков, вториот по големина град во Украина.

Украинските сили ја преминаа реката Оскил во контраофанзива во која Киев повторно зазеде големи делови од територијата, која започна во септември.

Лиман, клучен транспортен центар, беше важно место на руската линија на фронтот за комуникација и логистика.

Сега Украина може да продолжи да напредува кон Луганск, кој е еден од четирите региони кои вчера ги анектираше Русија.

Можеби ќе ве интересира

СИНЏИРИ, ЗАВРТКИ, СЛУШАЛКИ: Во стоматокот на Индиец лекарите нашле 60 предмети

СИНЏИРИ, ЗАВРТКИ, СЛУШАЛКИ: Во стоматокот на Индиец лекарите нашле 60 предмети

Шмигал вети дека ќе ја внесе Украина во ЕУ во следните две години

Шмигал вети дека ќе ја внесе Украина во ЕУ во следните две години

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?