27 Мај, 2022
0.0199

Русија имаше неуспешен обид да премине река во Донбас, Украина тврди дека убила 1.000 војници

Објавено во: Свет 13 Мај, 2022

Украинците ги спречиле руските сили да поминат клучна река во источна Украина. 

Украинското Министерство за одбрана денеска објави слики од оштетениот руски понтонски мост над реката Сиверски Донец, а има и неколку уништени или тешко оштетени руски воени возила во близина.

„Артилерите на 17-та тенковска бригада на #UAarmy ја отворија празничната сезона за (руските сили). Некои се капеа во реката Сиверски Донец, а некои беа изгорени од мајското сонце“, стои во соопштението на министерството.

Информацијата ја потврди и Британското Министерство за одбрана.  Русија изгубила „значајни“ елементи од најмалку една тактичка група на баталјонот или околу 1.000 војници. 

Нападот на Билохоривка е планиран да ги опкружи градовите Северодонецк и Лисичанск. Да успееше, украинските бранители ќе беа отсечени од засилување и повторно снабдување, и ќе имаа слична судбина како оние во Мариупол.

Се појавија разузнавачки информации дека војната во Украина ќе доживее пресврт во август и ќе трае до крајот на годинава. 

Шефот на украинската воена служба, генерал-мајор Кирило Буданов кажа дека „војната тече толку добро што се очекува пресврт во август и истата ќе заврши до крајот на 2022 година“.

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина