07 Декември, 2022
0.0225

„РУСКАТА АРМИЈА ТРЕБА ДА ЈА ЗАМЕНИ ВЛАСТА ВО КИЕВ СО „ПРИСТОЈНИ ЛУЃЕ“: Берлускони ја оправдува војната во Украина и го брани Путин

Објавено во: Стил 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони ја брани инвазијата на Путин на Украина, велејќи дека рускиот лидер бил „втурнат“ во војна.

85-годишниот италијански политичар изјави дека руската армија требало да ја замени власта во Киев со „пристојни луѓе“, а потоа да се повлече.

Поранешниот премиер на Италија, кој беше премиер во три мандати, е долгогодишен сојузник на првиот човек на Русија. Се очекува неговата партија да дојде на власт како член на десничарската коалиција по парламентарните избори во Италија овој викенд.

-Неточни теории дека украинската влада убива луѓе што зборуваат руски на истокот на земјата ги создадоа медиумите во Москва, изјави Берлускони за една италијанска телевизија. Таквото медиумско покривање, поттикнато од сепаратистичките сили и националистичките политичари во руската влада, не му остави на Путин друго решение освен да започне ограничена инвазија, рече тој.

„Рускиот народ, нивната партија и министрите го турнаа Путин да излезе со оваа специјална операција“, рече тој.

„Војската требаше да влезе, да стигне до Киев во рок од една недела, да ја замени владата на Зеленски со пристојни луѓе и да се врати седум дена подоцна“, додаде Берлускони.

Наместо тоа, тие наидоа на неочекуван отпор, а потоа ривалските сили добија различни видови оружје од Западот“.

Берлускони е долгогодишен сојузник на Владимир Путин, а во 2012 година, кога Путин беше премиер, му се придружи на скијање во рускиот град Сочи.

Сепак, Берлускони во април ја осуди инвазијата на Украина и рече дека е „длабоко разочаран и тажен“ од однесувањето на Путин, додавајќи дека „масакрите на цивилите во Буча и на други места се вистински воени злосторства“. Лидерот на партијата Форца Италија во моментов е во предизборна кампања како дел од десничарската коалиција, пред општите избори во недела.

Неговата централнодесничарска партија е помал партнер во коалицијата предводена од екстремно десничарските италијански браќа Мелони и популистичката партија Лига за северот на Матео Салвини.

Анкетите предвидуваат дека оваа коалиција ќе го освои мнозинството.

И покрај минатото пријателство меѓу Берлускони и Путин, како и критиките на Салвини за санкциите наметнати на Русија од Западот, Џорџо Мелони, кој се очекува да ја предводи новата влада, вети дека Италија ќе продолжи да ја поддржува Украина.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Како да ја намалите сметката за струја во грејната сезона: Сите правиме грешка со продолжните кабли

Како да ја намалите сметката за струја во грејната сезона: Сите правиме грешка со продолжните кабли

ПИШТОЛОТ СО КОЈ Е УСМРТЕНА ЈАНЕСКА БИЛ НА ФИЛИПС: Тој одбил да биде прегледан од патолог

ПИШТОЛОТ СО КОЈ Е УСМРТЕНА ЈАНЕСКА БИЛ НА ФИЛИПС: Тој одбил да биде прегледан од патолог

Позната американска актерка почина на 71 година

Позната американска актерка почина на 71 година

„Рацете ни се врзани затоа, не можеме да дојдеме во Јужна Африка. Маја лежи таму во некоја мртовечница и немаме поим што всушност се случува“

„Рацете ни се врзани затоа, не можеме да дојдеме во Јужна Африка. Маја лежи таму во некоја мртовечница и немаме поим што всушност се случува“

Во Македонија има продавачки, но инфлуенсерки нема: Интервју Спасе „Рола до бола“

Во Македонија има продавачки, но инфлуенсерки нема: Интервју Спасе „Рола до бола“

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“