01 Октомври, 2023
0.0234

Руските сили убиле Американец во Бахмут

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Дезертерот на специјалните сили „SEAL“, Даниел Свифт, загинал во борбите за Бахмут во Украина, потврди САД. Го убиле руските сили. 

Од 2019 година, Даниел Свифт има статус на дезертер, односно припадник на вооружените сили на САД кој отсуствува без дозвола. Најмалку осум Американци загинаа во Украина од почетокот на инвазијата.

Британскaтa телевизија „Скај њуз“ прикажа извештај од Бахмут на кој се гледа како украинските вооружени сили кријат тенкови и пешадиски борбени возила зад и меѓу станбените згради.

Неуспешните обиди на групата Вагнер да го освои градот Бахмут во Украина, доведоа до фактот дека нејзиниот основач Евгениј Пригожин го загуби својот авторитет кај рускиот претседател Владимир Путин. Борбата за освојување на Бахмут трае со месеци.

Можеби ќе ве интересира

РУСКИ ХАКЕРИ ЈА УРНАА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Групата KillNet со порака, ова е „напад врз педофилите“.

РУСКИ ХАКЕРИ ЈА УРНАА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Групата KillNet со порака, ова е „напад врз педофилите“.

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?