05 Јуни, 2023
0.0215

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Објавено во: Свет 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Коронавирусот и натаму е закана за светот. Светската здравствена организација (СЗО) објави дека вирусот уште е вонредна меѓународна јавноздравствена криза. 

Според СЗО, пандемијата веројатно е во „преодна точка“ која и натаму бара внимателно управување за да се „ублажат потенцијално негативните последици“. 

Пред три години СЗО го прогласи ковид-19 за светска здравствена опасност. Во пандемијата починаа повеќе од 6,8 милиони луѓе во сите делови од светот, а болеста негативно влијаела и на светската економија и функционирањето на општеството. Главниот директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус изразил надеж дека вонредната состојба ќе се укине оваа година, посебно ако на глобално ниво се подобри пристапот до мерките против болеста. САД на 11 мај ја укинува вонредната состојба. 

Вирусот се појави во Вухан во Кина и однесе милиони луѓе во смрт. 

Можеби ќе ве интересира

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба