23 Мај, 2024
0.0474

СЕ КРЧКА КРИВИЧНА ТРУЖБА ПРОТИВ БОИНГ?! - го прекрши договорот за безбедност, ќе се разгледаат сите испади

Објавено во: Економија 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Министерството за правда на САД во вторникот го извести Боинг дека ги прекршил условите од договорот од 2021 година во кој компанијата избегна кривична пријава за две фатални несреќи на 737 Max.

По серијата безбедносни погрешни чекори претходно оваа година, вклучително и приклучокот на вратата што го исклучи летот на Алјаска ерлајнс веднаш по полетувањето во јануари, Министерството за правда соопшти дека Боинг сега е предмет на кривично гонење.

„Поради неисполнување на условите и обврските од [договорот за одложено гонење], Боинг е предмет на гонење од страна на Соединетите Американски Држави за секое федерално кривично дело за коешто САД имаат сознанија“, се вели во писмото до Министерството за правда, од американскиот окружен судија Рид О'Конор во Форт Ворт, Тексас, кој го надгледуваше претходниот договор.

Администрацијата на Бајден во своето писмо рече дека сè уште не утврдила како ќе продолжи, а Боинг ќе има можност да одговори на неговото прекршување на договорот - и чекорите што ги презеде за да ја поправи ситуацијата - до 13 јуни, за што ќе го извести судот до 7 јули како ќе постапи по предметот.

Известувањето доаѓа кога Министерството за правда спроведува нова истрага за операциите на Боинг по инцидентот со приклучокот на вратата. Претходниот договор ја реши истрагата за измама поврзана со развојот на компанијата на нејзиниот авион 737 Max.

Според неговиот одложен договор за гонење од јануари 2021 година, Боинг плати 2,5 милијарди долари казни и вети дека ќе ги подобри своите протоколи за безбедност и усогласеност. Семејствата на жртвите на несреќата на Lion Air 737 Max во октомври 2018 година и несреќата на Ethiopian Airlines 737 Max во март 2019 година долго време го осудуваа одложениот договор за гонење, тврдејќи дека им ја ускратува правдата за смртта на нивните најблиски.

Семејствата на жртвите и адвокатите кои ги застапуваа се состанаа со Министерството за правда кон крајот на минатиот месец за да ја убедат администрацијата на Бајден да го прекине договорот во светлината на повеќекратните безбедносни пропусти во Боинг оваа година и во изминатите години по постигнувањето на договорот во 2021 година.

По состанокот во април 2024 година, адвокатот Пол Касел, кој ги застапува семејствата на жртвите, на прес-конференција рече дека одложениот договор за гонење бил „наместен“ и посредуван без да кажат семејствата. Касел вети дека ќе го повика Боинг одговорен за неговата „измама и недолично однесување“.

Во вторникот, Касел рече: „Ова е позитивен прв чекор, а за семејствата претстои долго време. Но, ние треба да видиме понатамошни активности од Министерството за правда за да го повикаме Боинг одговорен и да планираме да го искористиме нашиот состанок на 31 мај за да објасниме подетално што веруваме дека ќе биде задоволителен лек за тековното криминално однесување на Боинг“.

Министерството за правда во своето писмо вели дека ги известило семејствата дека Боинг го прекршил договорот и дека ќе продолжи да разговара со семејствата на жртвите од несреќата, како и со другите клиенти на авиокомпаниите за следните чекори. Министерството за правда планира да се сретне со семејствата следната на 31 мај.

Во писмото од четвртокот до федералниот судија кој го надгледуваше претходниот договор, Министерството за правда рече дека ја известило компанијата дека „владата утврдила дека Боинг ги прекршил своите обврски“ во повеќе делови од договорот од 2021 година „со неуспехот да дизајнира, спроведе и спроведе програма за усогласеност и етика за спречување и откривање на прекршување на законите за измами на САД во текот на нејзиното работење“.

Безбедносните прашања на Боинг по неговиот договор

И покрај тоа што вети дека ќе го исчисти својот чин, Боинг имаше навидум бескрајни пропусти во квалитетот и безбедноста во годините по неговиот одложен договор за гонење.

На 20 септември 2021 година, само неколку месеци по договорот, Боинг откри дека пронашол празни шишиња текила во еден од двата авиони 747 кои се реновираат за употреба како следната генерација на Air Force One.

Во април 2023 година, Боинг објави дека неговиот добавувач користел „нестандарден производствен процес“, одложувајќи ги испораките на 737 Max.

Во февруари 2024 година, еден месец по инцидентот со приклучокот на вратата, прелиминарната истрага на Националниот одбор за безбедност на транспортот покажа дека авионот оставил фабрика на Боинг да ги пропушти четирите завртки потребни за прицврстување на приклучокот на вратата. Подоцна истиот месец, Федералната управа за авијација издаде извештај остро критички настроен кон културата на Боинг, наведувајќи ги „празнините во безбедносното патување на Боинг“ и му даде на Боинг 90 дена да излезе со план за да ги реши своите проблеми. Последователните извештаи на FAA открија повеќе проблеми со производствените практики на Боинг по шестнеделната ревизија.

Во март, FAA идентификуваше повеќе потенцијални безбедносни проблеми со моторите на 737 Max и 787 Dreamliner.

Минатиот месец, FAA објави истрага за жалбата на свиркач дека компанијата преземала кратенки при производството на своите авиони 777 и 787 Dreamliner и дека тие ризици може да станат катастрофални како што стареат авионите. Компанијата ја оспори жалбата.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании