15 Јуни, 2024
0.0267

СЕ ОГЛАСИ ВУЈКОТО НА НАДАЛ: Новак никогаш нема да го сакаат како Рафа и Роџер

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека е најдобар.

Србинот ја расчисти конкуренцијата и го освои Мелбурн, се израмни со Рафаел Надал со 22 Грен слемови, но и ја фрли ракавицата за Ролан Гарос.

Честитки стигнуваат од сите страни, нема кој не е воодушевен од Ѓоковиќ, но има и такви што се љубоморни, искрено, ги има малку, како Тони Надал. Вујкото на Рафа по којзнае кој пат повтори дека Ѓоковиќ никогаш нема да биде сакан како Федерер и Надал.

„Мислам дека проблемот е што Ѓоковиќ пристигна во тенисот кога веќе имаше јасно ривалство меѓу Федерер и Надал. Мислам дека никогаш не успеал да биде сакан како тие двајца, а неговото однесување на моменти било „комплицирано“. Имаме добри односи, мислам дека тој е голем шампион, но - има луѓе кои ги сакаат Рафаел, Роџер и Новак. Исто така, нема некој што не го сака Федерер, ретко кој не го сака Надал, а веројатно повеќето се против Ѓоковиќ. Но, не можам точно да кажам“, изјави Тони Надал во интервју за „Венити фер“.

Сепак, кога станува збор за спортски причини за титулата најдобар тенисер на сите времиња, Тони Надал му даде признание на Србинот.

- Очигледно е дека Ѓоковиќ е во најдобра позиција бидејќи игра на највисоко ниво и нема физички проблеми, го гледам како фаворит за освојување на Вимблдон. Но, работите во спортот се менуваат од ден на ден, има работи кои можат да ве натераат да се предомислите... Секој од нив може да биде најдобар“, изјави Тони Надал.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови