29 Март, 2023
0.0222

СЕ ОГЛАСИ ВУЈКОТО НА НАДАЛ: Новак никогаш нема да го сакаат како Рафа и Роџер

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека е најдобар.

Србинот ја расчисти конкуренцијата и го освои Мелбурн, се израмни со Рафаел Надал со 22 Грен слемови, но и ја фрли ракавицата за Ролан Гарос.

Честитки стигнуваат од сите страни, нема кој не е воодушевен од Ѓоковиќ, но има и такви што се љубоморни, искрено, ги има малку, како Тони Надал. Вујкото на Рафа по којзнае кој пат повтори дека Ѓоковиќ никогаш нема да биде сакан како Федерер и Надал.

„Мислам дека проблемот е што Ѓоковиќ пристигна во тенисот кога веќе имаше јасно ривалство меѓу Федерер и Надал. Мислам дека никогаш не успеал да биде сакан како тие двајца, а неговото однесување на моменти било „комплицирано“. Имаме добри односи, мислам дека тој е голем шампион, но - има луѓе кои ги сакаат Рафаел, Роџер и Новак. Исто така, нема некој што не го сака Федерер, ретко кој не го сака Надал, а веројатно повеќето се против Ѓоковиќ. Но, не можам точно да кажам“, изјави Тони Надал во интервју за „Венити фер“.

Сепак, кога станува збор за спортски причини за титулата најдобар тенисер на сите времиња, Тони Надал му даде признание на Србинот.

- Очигледно е дека Ѓоковиќ е во најдобра позиција бидејќи игра на највисоко ниво и нема физички проблеми, го гледам како фаворит за освојување на Вимблдон. Но, работите во спортот се менуваат од ден на ден, има работи кои можат да ве натераат да се предомислите... Секој од нив може да биде најдобар“, изјави Тони Надал.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Објавено видео како полицијата ја изрешета жената која ги уби учениците во САД

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Објавено видео како полицијата ја изрешета жената која ги уби учениците во САД

ЦРН КРУГ ЛЕБДИ НАД МОСКВА: Граѓаните споделуваат видео, но не знаат што е тоа

ЦРН КРУГ ЛЕБДИ НАД МОСКВА: Граѓаните споделуваат видео, но не знаат што е тоа

Синдикатите бараат Макрон „да одмори“: Властите испраќаат илјадници полицајци „да ја бранат земјата“

Синдикатите бараат Макрон „да одмори“: Властите испраќаат илјадници полицајци „да ја бранат земјата“

ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА НА ВОЗИЛА ШТО ЕМИТУВААТ CO2! Донесен е важен закон!

ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА НА ВОЗИЛА ШТО ЕМИТУВААТ CO2! Донесен е важен закон!

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГИ ПОГОДИ ОСТРОВИТЕ НА ЈАПОНИЈА! Според Рихтеровата скала измерени 6,2 степени

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГИ ПОГОДИ ОСТРОВИТЕ НА ЈАПОНИЈА! Според Рихтеровата скала измерени 6,2 степени

ПЛАНИРАЛА И ДРУГИ НАПАДИ: Полицијата пронајде манифест!

ПЛАНИРАЛА И ДРУГИ НАПАДИ: Полицијата пронајде манифест!

ВИДЕО: ДЕТАЛИ ОД МАСАКРОТ ВО САД, УБИЕНИ ДЕЦА ВО УЧИЛИШТЕ! Полицијата објави видео снимки од напаѓачот

ВИДЕО: ДЕТАЛИ ОД МАСАКРОТ ВО САД, УБИЕНИ ДЕЦА ВО УЧИЛИШТЕ! Полицијата објави видео снимки од напаѓачот

НЕТАНЈАХУ ПОПУШТИ ПОД СИЛНИОТ ПРИТИСОК: Ги одложува судските реформи кои ескалираа со протести

НЕТАНЈАХУ ПОПУШТИ ПОД СИЛНИОТ ПРИТИСОК: Ги одложува судските реформи кои ескалираа со протести

ТРИ СИМПТОМИ КОИ СЕ ЈАВУВААТ ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Обрнете внимание на клучните работи кои водат до директна смрт

ТРИ СИМПТОМИ КОИ СЕ ЈАВУВААТ ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Обрнете внимание на клучните работи кои водат до директна смрт