23 Октомври, 2018
0.3289
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

Објавено во: Економија 20 Септември, 2018

И без никакви интервенции и мерки, граѓаните во Македонија ги менуваат потрошувачките навики и свеста за загадувањето и на помалку од месец дена пред почетокот на грејната сезона се повеќе од греење на дрва се преориентираат на купување на инвертер клима-уреди.

- Оваа година ќе купам само еден уред, а од другата можеби уште еден. Со години се греам на дрва и веќе гледам дека времето е дојдено да се замени овој начин на затоплување, затоа што создава многу обврски и има многу слабоасти, а од друга страна конечно има технологија која заштедува колку-толку на мсетките за струја во зимските месеци. Иако сум слаб со приходи, повеќе не можам да сечам летви, да распалувам во ладна просторија, да го чистам пепелот и да складирам постојано - вели Миле Ј. од скопската населба Бутел 2.

Увозниците тврдат дека оваа година има особено голем интерес пред почетокот на грејната сезона.

- Греењето на овие клима-уреди е исплатливо како никогаш досега, а најмногу се купуваат во септември, октомври и ноември. Не е потребно догрејување со друг потрошувач и добро работат и на -25 степени. Имаат решение за сите ситуации. На пример, за повеќе соби може да се купи мултисплит, односно една надворешна со повеќе внатрешни, или пак да ја вклучувате да грее уште од надвор додека се враќате од работа. Каминот е веќе обврска кој секој сака да се ослободи, а на овој начин, според наши пресметки, целосната сметка за струја во зимските месеци и била околу 5.000 денари. Инаку, за купување, кај нас цените во зависност од моделот, се движат од 20.000 до 50.000 денари - вели увозникот.на популарните кинески модели Gree.

Во главниот град, кој секоја доцна есен и зима се бори со екстремно загадување, откажана е првичната намера за воведување на мерка за субвенционирање на инвертери и наместо тоа средствата се пренаменија за чистење на оџаци.

- Знаеме дека тоа уште повеќе ќе го поттикне купувањето и ќе го намали загадувањето, но со ребалансот на буџетот повеќе не е предвидена таква мерка, а така ќе биде и во октомври. Ние не се откажуваме од мерката, која е добра идеја, но може да се реализира од следната грејна сезона. Засега против загадувањето ќе се бориме со субвенции за пелети и велосипеди и чистење на оџаци - вели портпаролот Влатко Васиљ.

Во моментов инвертер климите прераснаа во најсериозно решение за греење на струја. Поточно речено, употребата на клима уред инвертер, можеби е и единствена опција која е исплатлива за греење на струја. Клима уредите со енергетска класа “A”, како и сите електрични уреди, можат да постигнат значајни заштеди во потрошувачката на електричната енергија. Благодарение на работата на моторот на принцип на кои работат топлинските пумпи, овозможува голема ефикасност и повеќе топлина во однос на потрошената струја.

Во меѓувреме и од БЕГ потврдија дека префрлањето на парно греење на сите домаќинства во Град Скопје, со цел да се намали екстремната загаденост на воздухот преку целата година не е можно. Според нивните анализите, греењето на дрва е најголем загадувач на воздухот и затоа од оваа компанија, во емисијата Економски магазин предложија државата и градските власти да субвенционираат набавка на инвертори.

„Ние направивме анализа, дека со масовна имплементација на инверторски системи кои што се најевтино решение во моментов, дека може релативно брзо и со комбинација на гас, да се реши загадувањето.  Со 40 милиони евра, 30 илјади куќи може да се направат со инвертер, заедно со околните скопски населби и да се реши комплетно загадувањето во Градот Скопје“, рече Димитар Кочовски, директор на БЕГ.

Кочовски истакна дека 30-те илјади инвертори ќе трошат малку електрична енергија и дека се најефтини за семејниот буџет. 

Александар Кузмановски

Можеби ќе ве интересира

РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ: Со колку пари Владата ќе ги одглавува задолжените општини

РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ: Со колку пари Владата ќе ги одглавува задолжените општини

Државата ќе враќа општински долгови, одговорност од градоначалници нема

Државата ќе враќа општински долгови, одговорност од градоначалници нема

СТАТИСТИКА: Што јадат и пијат Македонците?

СТАТИСТИКА: Што јадат и пијат Македонците?

Од Владата се бара противпожарен авион

Од Владата се бара противпожарен авион

Што и стори гласањето за уставните измени на берзата?

Што и стори гласањето за уставните измени на берзата?

Светот се тресе, Арапите имаат адут во раката

Светот се тресе, Арапите имаат адут во раката

ОБЈАВЕНА ЛИСТА: Ова се најмоќните муслимани во светот

ОБЈАВЕНА ЛИСТА: Ова се најмоќните муслимани во светот

ОГЛАС: Се бараат 33 работници за плата до 23.000 денари

ОГЛАС: Се бараат 33 работници за плата до 23.000 денари

Сите би сакале плати како нивните - топ македонски професии

Сите би сакале плати како нивните - топ македонски професии