15 Јуни, 2024
0.0269

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Објавено во: Свет 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Беспилотно летало погоди станбена зграда во јужниот руски град Воронеж, што истражителите го нарекоа „терористички чин“ во интерес на Украина, што го натера регионалниот гувернер да прогласи вонредна состојба. Три лица се полесно повредени од скршено стакло, но не им требаше болничко лекување, изјави гувернерот на регионот Александар Гушев.

Рускиот државен истражен комитет, кој се занимава со тешки злосторства, соопшти дека отворил кривична постапка против „лица кои дејствуваат во интерес на воено-политичкото раководство на Украина“. Немаше официјална реакција од Украина, која не ги коментира наводните воени операции на руска територија.

Се почести напади во Русија

Нападите со беспилотни летала во Русија стануваат се почести, но во области поблиску до Украина. Воронеж има повеќе од милион жители и се наоѓа на околу 180 километри од украинската граница. Одекна жестока експлозија. Врескав. А водоинсталатерот што ми го средуваше одводот го виде тоа, викаше дека тоа е дрон“, рече сведокот.

Инспекторите соопштија дека е направена штета на станбена зграда, чија фасада е делумно уништена.

Минатиот месец Русија ја обвини Украина дека лансирала две беспилотни летала во Кремљ, како што рече, со обид за атентат на претседателот Владимир Путин. Киев негираше вмешаност во инцидентот.

На 30 мај Русија соопшти дека соборила или пренасочила осум украински беспилотни летала во напад на неколку населби во Москва. Советникот на украинскиот претседател негираше дека Киев е директно вмешан, но рече дека „со задоволство ги гледа настаните“ и предвидува уште такви напади.

Индекс.хр

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови