26 Ноември, 2022
0.0272

СЕ СТРАВУВА ЗА ПОВЕЌЕ ЖРТВИ: Силен земјотрес погоди две држави

Објавено во: Свет 31 Јануари, 2018

Добивај вести на Viber

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени, ги погоди Пакистан и Авганистан, при што загина едно девојче, а пет лица се повредени. 

Тие се повредени откако се урнале покривите на повеќе куќи во село во пакистанската провинција Балучистан, потврди локалниот официјален претставник, Изат Назир. 

Епицентарот на земјотресот бил регистриран во североисточниот дел на Авганистан, во близина на границата со Пакистан, на длабочина од 191,2 километар.

Властите сè уште ја проценуваат штетата во Балучистан. На локалните телевизиски станици беа објавени снимки од тоа како Пакистанците ги напуштаат своите работни места, домови и училишта.

Земјотресот се почувствувал и во главните градови на Авганистан и Пакистан, Кабул и Исламабад. Заега нема извештаи за можна штета или жртви во Авганистан. Потресот бил почувствуван и во Њу Делхи, главниот град на Индија, како и индискиот дел од Кашмир.

Во земјотрес со јачина од 7,6 степени  во 2005 година во Пакистан и Кашмир загинаа илјадници луѓе, потсетуваат светските агенции.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство