22 Јули, 2019
0.0194

Сеад Кочан бара последен спас пред одењето в затвор

Објавено во: Македонија 11 Јули, 2019

Одбраната набизнисменот Сеад Кочан поднела барање за вонредно преиспитување на пресудата за случајот „Труст“ на СЈО или нејзино одложување, иако сопственикот на „Трансмет“ веќе има упатно решение да се пријави за издржување на затворска казна од четири години и осум месеци во Идризово.

Оваа информација за 1ТВ ја потврдија од Кривичниот суд од каде што велат дека барањето ќе го препратат до Врховниот суд.за надлежно одлучување по изјавениот правен лек.

Кочан е осуден правосилно затоа што со лажни документи учествувал на тендер за ископување јеловина за РЕК Битола вреден 17 милиони евра, а сега за истата сума се бара конфискација на имот во рамки на истата пресуда.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: МВР не знае каде е Јанева - Запленет глисер во „Рекет“

ФОКУС НА ДЕНОТ: МВР не знае каде е Јанева - Запленет глисер во „Рекет“

(ФОТО) Тешка сообраќајна незгода после аеродромот во Охрид: Има повредени

(ФОТО) Тешка сообраќајна незгода после аеродромот во Охрид: Има повредени

(ВИДЕО) Пожар пеплоса објект на Машката плажа во Струга

(ВИДЕО) Пожар пеплоса објект на Машката плажа во Струга

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски