22 Јули, 2019
0.0189

Second hand

Објавено во: Стил 08 Јули, 2019

Има нешта за кои имам трпение до небо. Да тинтрам, да слушам, едноставно кажано да потрошам часови и часови. Ама има работи кои не ги можам. И тоа не од сега, иако како стареам и она малку трпение што сум го имала полека исчезнува. Една од тие работи е и шопингот. Ко за женско чељаде, ич не сакам да се акам по продавници (истото ми важи и за одење на фризер). Одењето на пазар ми има друг шмек, башка ми е враќање кон детството кога секоја недела одев со татко ми на пазарење. Каков ритуал беше тоа!

Лекција број 1: прво се шета цел пазар.

Лекција број 2: потоа се гледа каде има најубава роба.

Лекција број 3: од најубавото се гледа кое е со најдобра цена.

Ден денес тврдам дека децата треба да бидат дел од тој ритуал на одење на пазар. Создавање чувство на одговорност, давање важност дека се дел од нешто што е за возрасните и најважното, едукација. Нејсе, низ годиниве стана модерно сите продавници да се собрани на едно место. Големи трговски центри на кои не можам никако да се навикнам. Ми се има случено да ме фати напад на паника од блескавото светло, метежот и лавиринтите низ кои треба да се изврви за да стаса човек од точка А до точка Б. Башка отсуството на природна вентилација. Да скратам, имам другарки кои со мене на телефон го имаат минато моето препотување и тресење за да ме дефокусираат. Да, ми се има случено и клаустрофобичен напад во пресоблекувална, иако немам проблем со лифтови. Учена од дете на ГТЦ кој беше отворен од сите страни, уште (и после години) се навикнувам и психички се спремам за купување кога треба да земам нешто.


Целиот текст прочитајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?