03 Јуни, 2020
0.0266

Шерувајте љубов, да отиде што подалеку: Заеднички проект на Ана Бунтеска, Дац и Митевски

Објавено во: Стил 13 Август, 2019

„Ејгиди“ е нов вокално-инструментален проект, заедничко дело на поетесата и наша редовна колумнистка Ана Бунтеска, авторот и продуцент Александар Митевски и актерот Драган Спасов-Дац.

Станува збор за автентична музика со користење на елементи од легендарната изворна тема „Дејгиди, луди млади години“. Стиховите на Бунтеска маестрално ги рецитира Дац кој ни раскажа како настанал овој оригинален рефрен.

- Стиховите на Ана Бунтеска секогаш ме поместуваат од оска, но овие ме удрија како молња. Напишав „Браво“ на нејзиниот профил и веднаш му ги пратив на Митевски. Ништо не искоментиравме, другиот ден ми ја прати музиката со неговиот глас. Јасно беше што следува. Се најдовме во студио и производот е ова што го слушате. Луѓе, шерувајте љубов! Да отиде што подалеку! - вели Дац.


Целиот текст читајте го на Женски магаизн, тука.

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности