09 Декември, 2022
0.0248

ШОЈГУ НАРЕДИЛ АПСЕЊЕ НА ВАГНЕРОВЕЦ СРЕДЕ МОСКВА - распад во руската војска, Путин почнал да се занимава со неистомисленици?

Објавено во: Свет 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Долго време се шпекулира дека руската Армија која го носи симболот Z е распарчена од раскол во највисоките чинови. Една од потврдите дека сè не е во најдобар ред меѓу рускиот претседател Владимир Путин и највисоките функционери дојде утринава од Москва, каде беше уапсен еден од водачите на групата Вагнер, Алексеј Слободенјук, а наводно налогот за апсење бил издаден од министерот за одбрана, Сергеј Шојгу.

Видеото од неговото апсење стана вирално и многумина веруваат дека ова апсење покажува дека Путин почнал да се занимава со неистомисленици, а дека и оние кои се на самиот врв на воената хиерархија не се недопирливи.

Неговото апсење наводно го наредил моментално најкритикуваниот член на руската влада - министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Инаку, Слободенјук е вработен и во медиумската група „Патриот“, која ја води мрежата на каналот „Телеграм“ и е позната по критиките на Шојгу, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков и други. Токму тоа на интернет се наведува како причина за апсењето.

„Пропагандистот на Пригожин кој го напаѓа Шојгу на Интернет беше уапсен во Москва од СОБР Росгварди. СОБР се многу лојални на Путин. Дека ова апсење не го извршила ФСБ, како што би очекувале, укажува на внатрешна борба за моќ и недоверба меѓу службениците“, се вели во видеото од апсењето.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака