24 Јуни, 2024
1.1305

ШОКАНТЕН ПРЕСВРТ ВО СЛУЧАЈОТ СО ДАНКА ИЛИЌ! Ќе бидат сослушани неколку нови лица, а некои повторно ќе се сослушуваат - наскоро ќе пристигнат резултатите од вештачењето кое ќе ја реши мистеријата

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Неразјаснетите околности околу убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор и понатаму ја интригира јавноста. Сè дополнително се искомплицира со контрадикторните изјави на осомничените.

Како што тврдат од Република, наскоро се очекува нова рунда на распит, а можно е некои да мора да направат и полиграф. Исто така, наскоро ќе пристигнат и резултатите од вештачењето на косата за која постои сомневање дека е на Данка Илиќ.

- Ќе бидат сослушани уште неколку нови лица. Дури и пар луѓе кои веќе дале изјави ќе бидат повторно сослушани. Едноставно, секој детал е важен и ништо не е препуштено на случајноста. Сега ги чекаме резултатите од анализата на косата. Ако се покаже дека косата е од Данкин, тоа е непобитен доказ и тогаш точно би се знаело кој од осомничените ја зборува вистината - вели добро упатен извор за Република.

Инаку, во Вишото јавно обвинителство Заечар, во рамки на истрагата против осомничените за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, вработена во МТС која учествувала во потрагата по исчезнатото девојче и жител од село Бањско Поље сведочеше. Сослушани се и поранешниот директор на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ од Бор и пријател на еден од осомничените за убиството.

Потсетуваме, влакно пронајдено во автомобилот моментално се вештачи, а се претпоставува дека и припаѓа на Данка Илиќ.

- 50 делови од автомобилот „фиат панда“ се испратени на вештачење, при што пристигнале резултатите од првите вештачења и на нив не била пронајдена ДНК на девојката. Сепак, не завршува тука, се очекува резултатите од останатите вештачења да стигнат во наредните денови. Практично, половина од тоа е досега анализирано, а остана уште половина - изјави тогаш за „Република“ извор близок до истрагата.

Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција