20 Јуни, 2024
0.0259

Шокантно признание на „Фајзер“! Произведувале нови соеви корона за истражувачки цели

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ беше пионер во производството на вакцини.

„Фајзер“ призна дека произвел варијанти на корона вирусот отпорни на третмани за да го тестира својот антивирусен лек.

Во соопштението што го објавија на својата веб-страница, компанијата „Фајзер“ наведува дека не спровеле истражување за „добивање на функција“ - практика во која научниците го зголемуваат потенцијалот на вирусите.

Сепак, фармацевтскиот гигант призна дека ги комбинирал „спајк протеините“ на новите варијанти на вирусот со оригиналниот вид на Ковид за да тестира вакцини, но исто така создал мутации на вирусот за да го тестира Паксловид, антивирусен лек против Ковид-19.

„Во ограничен број случаи, таков вирус може да се конструира за да се овозможи проценка на антивирусната активност во клетките“, велат од компанијата, истакнувајќи дека процесот бил спроведен во безбедна лабораторија.

Тие додаваат дека имале за цел да создадат „отпорни соеви на вирусот“.


ФОТО: Pfizer Фејсбук профил

Можеби ќе ве интересира

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ