29 Ноември, 2021
0.0213

ШПАН ДО ГРАЃАНИТЕ-ИЛИ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРАТЕ ИЛИ ЌЕ УМРЕТЕ: Ова е многу реално сценарио, предупреди германскиот министер за здравство

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2021

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан упати драматично предупредување до сите граѓани и го повика населението што поскоро да се вакцинира против корона вирусот.

„Германците до зима ќе бидат вакцинирани, излечени или мртви“, рече министерот на прес-конференција, пренесува Times of India.

Поради зголемениот број на новозаразени, Германија се подготвува да ги заостри мерките против ширењето на ковидот, по примерот на соседна Австрија.

Иако е свесен за тежината на неговите зборови, Шпан вели дека тоа е многу реално сценарио.

„Можеби звучи цинично, но тоа е вистина. Со многу заразната делта варијанта, тоа е многу, многу веројатно и затоа препорачуваме вакцинација што е можно поскоро“, рече министерот.

Во последните 24 часа Германија забележа околу 30.000 нови инфекции, што е зголемување за околу 50 отсто во однос на минатата недела. Болниците предупредија дека одделенијата за интензивна нега се речиси исцрпени, а некои пациенти мора да бидат префрлени во други оддалечени клиники.


Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин