17 Август, 2018
0.5598
    ADIN 558    0%     ALK 8000    -0.61%     GRNT 804.85    -1.93%     INBR 5000    0%     KMB 5193.27    -0.13%     MKSD 204    -2.86%     MPT 45000    0%     MTUR 4650.27    -1.06%     POPK 20    0%     PPIV 45008    -3%     RMDEN17 96.1    0%     RZIT 28    0%     RZTK 511    10.37%     RZUG 10    0%     STB 1030.34    2.59%     STBP 1030.75    0.07%     STIL 133    0.76%     TKVS 5007    0.57%     TNB 14195    0.71%     TTK 1147    -0.52%     UNI 2399    -0.04%     ZILU 247.97    8.28%

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2018

Штипјанец e дел од досега најголемата откриена сајбер криминална организација. 

28-годишниот Марко Леопард се товари за учество во криминална организација која вршела кражби на идентитети, кредитни картички, финансиски и банкарски информации, со што успеале на нелегален начин да извлечат 530 милиони долари од сметки на луѓе од целиот свет. 

Информацијата е објавена на веб страната на американското Министерство за правда на 7-ми месецов.  Мозок на 36-члената организација бил Свјатослав Бондаренко од Украина,  а вклучени се хакери од Пакистан, Англија, Украина, Египет, Косово, Австралија, Молдавија, Украина, Америка. 

Според обвинението, организацијата е формирана во 2010 година, а  штипјанецот и се приклучил една година подоцна.  Организацијата е создадена како основна дестинација за купување малопродажни предмети со фалсификувани или украдени информации за кредитни картички на Интернет. Сите членови во организацијата имале дефинирани улоги во хиерархијата на организацијата. На чело биле администратори, а штипјанецот Леопард бил последен во мрежата и негова задача била успешно да ги крие трагите на хакерите. 

Тој  е уапсен надвор од Македонија, што е негово второ меѓународно апсење за компјутерска измама. 

Можеби ќе ве интересира

Димитров: Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа

Димитров: Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа

Муареми сведочи за тешки злоупотреби: Испитуваме милионски криминал поврзан со странска инвестиција во земјава

Муареми сведочи за тешки злоупотреби: Испитуваме милионски криминал поврзан со странска инвестиција во земјава

Преку проектот „Прашај го министерот“ Димитров ќе ги запознава граѓаните со Договорот од Преспа

Преку проектот „Прашај го министерот“ Димитров ќе ги запознава граѓаните со Договорот од Преспа

Тешко повреден работник по пад од покрив

Тешко повреден работник по пад од покрив

ВОЗАЧОТ ИЗГУБИЛ КОНТРОЛА И ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ: Загина младо момче во кумановско

ВОЗАЧОТ ИЗГУБИЛ КОНТРОЛА И ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ: Загина младо момче во кумановско

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Адвокатите на обвинетите Груевски и Јанкулоска не сакаат „бомбите да ечат“ во судница

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Адвокатите на обвинетите Груевски и Јанкулоска не сакаат „бомбите да ечат“ во судница

На што се жалат корисниците на електронски комуникации?

На што се жалат корисниците на електронски комуникации?

Колку ќе чини кампањата за референдумот?

Колку ќе чини кампањата за референдумот?

Заев ја повика дијаспората да гласа на референдумот

Заев ја повика дијаспората да гласа на референдумот