21 Октомври, 2021
0.1373

ШТО И СЕ СЛУЧИЛО НА ДАНИЈЕЛА: Иако е откриено која е мистериозната жена најдена на Крк, многу прашања се уште ги чекаат одговорите

Објавено во: Балкан 24 Септември, 2021

Десетдневната мистерија за жената без идентитет е решена. Иако полицијата официјално не го потврдува ова поради правилата за заштита на личните податоци, конечно е потврдено дека се работи за 57-годишната Даниела Адамцова наречена Данка.

Исто така, се дозна дека таа пристигнала во Хрватска со воз од Словачка, а нејзината прва дестинација била Макарска, што се совпаѓа со изјавите на некои чешки и словачки туристи кои контактирале со полицијата кога медиумите ја објавиле нејзината фотографија и кога таа била споделена на социјалните мрежи.

Полицијата се уште ги истражува околностите за нејзиниот престој и движење во Хрватска, кога и како стигнала до Крк, но засега не изнесува повеќе од она што беше објавено во соопштението на Полициската управа Приморје-Горски Котар. Како што е наведено, од објавувањето на фотографиите, полицијата добила десетици пријави преку е-пошта од граѓани од земјата и странство, како од земјите на Европската унија, така и од други земји, кои сакале да и помогнат на полицијата да го утврди идентитетот на пронајдениот жена со поднесување фотографии или други информации. Исто така, покрај е-пошта, пријавите биле примени на други начини и биле детално проверени од полициски службеници, користејќи ги методите и техниките што им беа достапни.

На пример, некои од извештаите, примени неколку дена по објавувањето на фотографиите, довеле до откривање на ранецот, иако работите што се наоѓаат во него не помогнале да се открие идентитетот на пронајдената жена.

Исто така, проверките во базите на податоци за отпечатоци од прсти на хрватската полиција не доведоа до утврдување на идентитетот, така што Интерпол беше информиран за пронајдената жена и беше побарана помош од странска полиција.

Понатаму, првата од неколкуте пријави што доведоа до утврдување на нејзиниот идентитет, полицијата го примила на 20 септември вечерта. Како што изгледаше од поднесеното дека пронајдената женска личност може да биде државјанка на Словачка, помошта на словачката полиција беше побарана преку меѓународна полициска соработка. Благодарение на добрата соработка, одговорот на словачката полиција беше примен многу брзо, со што се потврди дека жената е препознаена како словачка државјанка на 57 -годишна возраст преку фотографија, пишува „Јутарњи лист“.

Дијана Адамцова има интересна биографија. Според она што беше реконструирано досега, таа отиде во Соединетите држави на 19 -годишна возраст, каде што се омажи за филмски продуцент. Таа се занимаваше со изработка на накит кој беше доста популарен и се користеше за филмски сетови, а нејзиниот накит го носеа Брижит Бардо, Барбра Стрејсенд, поставата на серијата „Пријатели“ и многу други познати личности.

Во еден момент од животот, Даниела повторно се најде во САД, како бездомничка, а Нина Смит од Лос Анџелес сведочеше во полиција, која, како што рече, многу добро ја познавала жената пронајдена на Крк, иако од 2015 година, кога отпатувала од Америка во Ирска да живее таму со пријател. Во Словачка, таа купи стан и ја регистрираше фирмата Дана Адамцова д.а., која исто така се занимаваше со изработка на накит, а во меѓувреме се пензионираше

Таа има многу мал круг пријатели и сестра, до кои во моментов се обидува да стигне полицијата за да дознае повеќе за околностите на заминувањето на Данијела во Хрватска. Таа се обидува да реконструира како и со кого дошла во Хрватска и што и се случило на Крк.

Дали и како ќе се врати во својата матична земја, останува да видиме, како и дали ќе биде контактирана сега кога е утврден нејзиниот идентитет дали има роднини, или дали словачката дипломатска мисија во Хрватска ќе биде вклучена во се. Имено, Даниела Адамцова ќе треба да извади нови документи, односно да го реши начинот на враќање во татковината или каде сака и може, а тоа првенствено ќе зависи од нејзината психофизичка состојба и проценката на докторот.

Д -р Ика Рончевиќ-Грчета, шеф на Клиниката за психијатрија во Клиничката болница во Риека, објасни што може да предизвика толку тешка амнезија кај тешко повредена жена.

Амнезија секогаш се јавува поради тешка повреда на мозокот, физичка или ментална. Може да биде траума, може да биде интракранијален настан од мозочен удар; од физичка повреда и крварење поради таа повреда; или крварење поради цереброваскуларен инцидент.

И, исто така, може да биде предизвикано психогено, кога едно лице доживува тежок психолошки шок, трауматично искуство.

Ова се некои основни работи поради кои може да настане амнезија - објасни таа најкусно за Нови листа, проф. Рончевиќ Грчета.

Зошто зборува само англиски?

Она што особено ја заинтригира јавноста е фактот дека Даниела зборуваше само англиски, што го отежнуваше нејзиното идентификување.

Како што пишува 24sata.hr, хрватските експерти објаснуваат дека „научениот јазик е во оној дел од мозокот кој прво се активира“.

Затоа Словакињата зборува само англиски.

Потрагата по идентитетот на жената траела околу десет дена. Доколку полицијата не ги објавеше фотографиите во јавноста, и целата приказна да не стигнеше до насловните страници на големите светски портали по хрватските медиуми, веројатно и денес немаше да се знае која е.

Можно е целата приказна да се совпаѓа со несреќните околности на жената. Ако навистина дошла сама и ако нема блиско семејство, најверојатно никој не ја барал. Доколку останала некаде во Хрватска во приватно сместување, можно е домаќинот едноставно да не се сетил на неа или да не ги прочитал медиумите. Делот со документите во целата приказна, сепак, е чуден. Таа требало да влезе во Хрватска на основа на некој документ, но нејзиниот паричник бил празен.

Иако денес е откриено многу, остануваат многу прашања во оваа приказна, која многумина ја нарекуваат филм.

Извор. Блиц.рс

Фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка