20 Февруари, 2019
0.3256
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Што се случува со нашето тело кога гледаме хорор филм?

Објавено во: Стил 10 Октомври, 2018

Без разлика дали сте љубител на хорор филмовите или не, ако многу се исплашите, тоа верувале или не може да ви делува добро. Тоа е така затоа што хорор филмовите го „залажуваат“ природниот одговор на вашето тело, предизвикуваат страв, но тој страв е забавен бидејќи не постои вистинска закана. Еве што се случува со вашето тело додека гледате страшни сцени.

Забрзано чукање на срцето

Првото нешто што ќе го забележите по некоја страшна сцена е забрзано срцебиење. Освен тоа, ќе почнете и забрзано да дишете бидејќи во такви тензични ситуации, на вашите мускули им треба кислород во случај да треба брзо да бегаат или да се спасат. Во вакви ситуации, ќе забележите и дека сте суперсвесни за сè околу вас и полесно можете да ги забележите непријателите - дури и лажните. Па затоа кога ќе наидете на многу страшна сцена во филмот, мозокот му вели на телото „АЈДЕ“ и вие најверојатно ќе писнете или потскокнете.

Имате наплив на хормони

При првите страшни сцени на филмот, ќе надојдат и хормоните. Првиот е кортизол - хормонот кој е одговорен за стрес. А потоа доаѓа адреналинот - хормон кој го стимулира вашиот мозок. Овие два хормони го известуваат вашето тело дека во близина има нешто опасно - иако не е вистинска опасност - и создаваат тензија и страв кај вас.

Целиот текст читајте го на Хаштаг.мк тука.

Можеби ќе ве интересира

Моето време и Твоето време

Моето време и Твоето време

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Сакаш слобода? Заслужи ја!

Сакаш слобода? Заслужи ја!

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн