10 Декември, 2018
0.3144
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Што се случува со нашето тело кога гледаме хорор филм?

Објавено во: Стил 10 Октомври, 2018

Без разлика дали сте љубител на хорор филмовите или не, ако многу се исплашите, тоа верувале или не може да ви делува добро. Тоа е така затоа што хорор филмовите го „залажуваат“ природниот одговор на вашето тело, предизвикуваат страв, но тој страв е забавен бидејќи не постои вистинска закана. Еве што се случува со вашето тело додека гледате страшни сцени.

Забрзано чукање на срцето

Првото нешто што ќе го забележите по некоја страшна сцена е забрзано срцебиење. Освен тоа, ќе почнете и забрзано да дишете бидејќи во такви тензични ситуации, на вашите мускули им треба кислород во случај да треба брзо да бегаат или да се спасат. Во вакви ситуации, ќе забележите и дека сте суперсвесни за сè околу вас и полесно можете да ги забележите непријателите - дури и лажните. Па затоа кога ќе наидете на многу страшна сцена во филмот, мозокот му вели на телото „АЈДЕ“ и вие најверојатно ќе писнете или потскокнете.

Имате наплив на хормони

При првите страшни сцени на филмот, ќе надојдат и хормоните. Првиот е кортизол - хормонот кој е одговорен за стрес. А потоа доаѓа адреналинот - хормон кој го стимулира вашиот мозок. Овие два хормони го известуваат вашето тело дека во близина има нешто опасно - иако не е вистинска опасност - и создаваат тензија и страв кај вас.

Целиот текст читајте го на Хаштаг.мк тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Лепа Брена најпровокативна до сега

(ФОТО) Лепа Брена најпровокативна до сега

(ВИДЕО18+) ВЛЕГЛЕ ВО НАПУШТЕНА ВИЛА И ЗАТЕКНАЛЕ СТРАВИЧНА СЦЕНА: Ѕидовите откриле ужасни злосторства

(ВИДЕО18+) ВЛЕГЛЕ ВО НАПУШТЕНА ВИЛА И ЗАТЕКНАЛЕ СТРАВИЧНА СЦЕНА: Ѕидовите откриле ужасни злосторства

(ФОТО) Каков е актерот Дритон Вејсели кога не е Талат од „Преспав“

(ФОТО) Каков е актерот Дритон Вејсели кога не е Талат од „Преспав“

Знае да зборува 7 јазици и уредува блогови: Интервју со талентираниот Емрах Јусуфоски

Знае да зборува 7 јазици и уредува блогови: Интервју со талентираниот Емрах Јусуфоски

Ако мора некој да е прв, зошто да не си ти: Храбрата Менди Хичсон, прва жена воен пилот во Велика Британија

Ако мора некој да е прв, зошто да не си ти: Храбрата Менди Хичсон, прва жена воен пилот во Велика Британија

Митови или вистини

Митови или вистини

(ФОТО) ПРВИОТ ВЕРЕНИК Ѝ БЕШЕ КОЛЕГА: СИТЕ МАЖИ НА СЕВЕРИНА

(ФОТО) ПРВИОТ ВЕРЕНИК Ѝ БЕШЕ КОЛЕГА: СИТЕ МАЖИ НА СЕВЕРИНА

(ВИДЕО) ЖИРИТО ЗАНЕМЕ КОГА ОВА ДЕВОЈЧЕ ОТВОРИ УСТА: И вие ќе заплачете!

(ВИДЕО) ЖИРИТО ЗАНЕМЕ КОГА ОВА ДЕВОЈЧЕ ОТВОРИ УСТА: И вие ќе заплачете!

Религиозна и ненаметлива: Која беше првата сопруга на Никола Груевски

Религиозна и ненаметлива: Која беше првата сопруга на Никола Груевски