27 Мај, 2024
0.0241

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГИ ПОГОДИ ОСТРОВИТЕ НА ЈАПОНИЈА! Според Рихтеровата скала измерени 6,2 степени

Објавено во: Свет 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала се случи во Тихиот Океан источно од Аомори и јужно од префектурата Хокаидо околу 18:18 часот по локално време.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 131 км (81 милји) источно-североисточно од Хачинохе, префектурата Аомори. Земјотресот се случил на длабочина од околу 31 км (19 милји).

Нема првични извештаи за материјални штети или жртви како последица на земјотресот, но не е веројатна значителна штета. Може да бидат потребни неколку часа за властите да направат целосна проценка на штетите, особено во оддалечените области.


Во наредните денови веројатни се умерени до слаби последователни потреси. Настанот не предизвика никакви предупредувања за цунами, објавија локалните медиуми.

Патиштата во зоната на земјотресот беа привремено затворени за да се провери дали има штета. Може да се појават помали прекини за време на прекините на електричната енергија, но услугата најверојатно ќе продолжи брзо ако не се најде штета. Можни се прекини на комуналните услуги, особено во близина на епицентарот на земјотресот.

Можеби ќе ве интересира

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

КАЛЕНДАРОТ СО ОБВРСКИ НА КЕЈТ МИДЛТОН Е ПРАЗЕН ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА - тоа значи само едно, а еве како ќе влијае на кралското семејство

КАЛЕНДАРОТ СО ОБВРСКИ НА КЕЈТ МИДЛТОН Е ПРАЗЕН ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА - тоа значи само едно, а еве како ќе влијае на кралското семејство

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?