20 Април, 2024
0.0498

Симболиката позади круните на Кејт и Шарлот на крунисувањето на кралот Чарлс

Објавено во: Свет, Стил 08 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Во денот полн со симболика и симетрија, еден момент се истакна: принцезата Кетрин од Велс и нејзината ќерка, принцезата Шарлот, во нивните слични украси за глави.

Присуствувајќи на крунисувањето на нејзиниот дедо, кралот Чарлс III, Шарлот носеше мини верзија на круната на нејзината мајка - раскошна сребрена круна во облик на ловор на главата од Џес Колет и Александар Меквин.

Додека принцезите во минатото се одлучуваа за дијадеми, кодексот на облекување за крунисувањето во сабота беше наменет да биде поуреден за гостите, објави Си-Ен-Ен.

Посуптилниот, цветен дизајн на Кејт и Шарлот, украсен со кристални цветови, даде знак на долгогодишната посветеност на кралот Чарлс за заштита на природната средина. Кејт носеше и пар обетки од бисер, поставени во дијаманти, кои некогаш и припаѓале на принцезата Дијана.

Двете принцези, исто така, носеа соодветни свилени фустани од слонова коска, зачинети со везени рози, трн, нарциси и мотиви од шамрок за да ги симболизираат четирите нации на Обединетото Кралство -- исто така од Александар Меквин.

Почитуваниот британски моден дизајнер е цврст миленик на Велс. Сара Бартон, креативниот директор на Александар Меквин од 2010 година, по обичај ја создаде впечатливата венчаница на Кејт во 2011 година.

На крунисувањето, фустанот на Кејт во најголем дел беше обвиткан под традиционалните регалии - во сјајната црвена, бела и сина боја на знамето на Јунион Џек.

Но, фустанот на Шарлот беше во центарот на вниманието во текот на целата церемонија, на која таа седеше со нејзиниот помлад брат, принцот Луис.

Фото: EPA-EFE/Neil Hall

Можеби ќе ве интересира

ЦУК: Oд Унгарија со хеликоптер е донесен наш државјанин кој доживеал мозочен удар

ЦУК: Oд Унгарија со хеликоптер е донесен наш државјанин кој доживеал мозочен удар

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

ЗА ТРИ ГОДИНИ: Триста илјади Полјаци од странство се вратиле дома

ЗА ТРИ ГОДИНИ: Триста илјади Полјаци од странство се вратиле дома

ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД ИЛЈАДА ВОЈНИЦИ: САД ја повлекуваат војската од Нигер

ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД ИЛЈАДА ВОЈНИЦИ: САД ја повлекуваат војската од Нигер

ДЕТЕ ВО ТЕКСАС СЕ ЗАКАНУВАЛО НА СОУЧЕНИК: Во полиција открило дека пред две години убило човек

ДЕТЕ ВО ТЕКСАС СЕ ЗАКАНУВАЛО НА СОУЧЕНИК: Во полиција открило дека пред две години убило човек

ЗАГИНА ПРИ НАПАД СО ДРОН: Во Украина е убиен руски новинар

ЗАГИНА ПРИ НАПАД СО ДРОН: Во Украина е убиен руски новинар

(ВИДЕО) УКРАИНА ГО ГАЃАШЕ БЕЛГОРОД: Загинаа две лица

(ВИДЕО) УКРАИНА ГО ГАЃАШЕ БЕЛГОРОД: Загинаа две лица

ГАЗА: На секои 10 минути едно дете е убиено или повредено

ГАЗА: На секои 10 минути едно дете е убиено или повредено

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ЧОВЕК СЕ ЗАПАЛИ ПРЕД СУДОТ ВО ЊУЈОРК: Ова се случи откако е објавено дека е избрана порота за случајот против Трамп

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ЧОВЕК СЕ ЗАПАЛИ ПРЕД СУДОТ ВО ЊУЈОРК: Ова се случи откако е објавено дека е избрана порота за случајот против Трамп