02 Јуни, 2023
0.0287

Симболиката позади круните на Кејт и Шарлот на крунисувањето на кралот Чарлс

Објавено во: Свет, Стил 08 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Во денот полн со симболика и симетрија, еден момент се истакна: принцезата Кетрин од Велс и нејзината ќерка, принцезата Шарлот, во нивните слични украси за глави.

Присуствувајќи на крунисувањето на нејзиниот дедо, кралот Чарлс III, Шарлот носеше мини верзија на круната на нејзината мајка - раскошна сребрена круна во облик на ловор на главата од Џес Колет и Александар Меквин.

Додека принцезите во минатото се одлучуваа за дијадеми, кодексот на облекување за крунисувањето во сабота беше наменет да биде поуреден за гостите, објави Си-Ен-Ен.

Посуптилниот, цветен дизајн на Кејт и Шарлот, украсен со кристални цветови, даде знак на долгогодишната посветеност на кралот Чарлс за заштита на природната средина. Кејт носеше и пар обетки од бисер, поставени во дијаманти, кои некогаш и припаѓале на принцезата Дијана.

Двете принцези, исто така, носеа соодветни свилени фустани од слонова коска, зачинети со везени рози, трн, нарциси и мотиви од шамрок за да ги симболизираат четирите нации на Обединетото Кралство -- исто така од Александар Меквин.

Почитуваниот британски моден дизајнер е цврст миленик на Велс. Сара Бартон, креативниот директор на Александар Меквин од 2010 година, по обичај ја создаде впечатливата венчаница на Кејт во 2011 година.

На крунисувањето, фустанот на Кејт во најголем дел беше обвиткан под традиционалните регалии - во сјајната црвена, бела и сина боја на знамето на Јунион Џек.

Но, фустанот на Шарлот беше во центарот на вниманието во текот на целата церемонија, на која таа седеше со нејзиниот помлад брат, принцот Луис.

Фото: EPA-EFE/Neil Hall

Можеби ќе ве интересира

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин