21 Јули, 2024
0.0514

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

Објавено во: Свет 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Синот на Евгениј Пригожин, 25-годишниот Павел Пригожин, презема чекори за да ја преземе командата со групата „Вагнер“, објави Институтот за проучување на војната, објави Скај њуз.

Тој преговара со руската национална гарда Росгвардија во врска со повторното вклучување на оваа платеничка организација во борбите во Украина, пренесува ИСВ, повикувајќи се на профил на Телеграм поврзан со групата.

Тие цитираа извор од „Вагнер“ кој извести дека преговорите меѓу Павел Пригожин и Националната гарда вклучиле паравоена група која го задржала своето име, симболи, идеологија, команданти и управување.

Можеби ќе ве интересира

KAKВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ГЕРМАНЕЦОТ ОСУДЕН НА СМРТ ВО БЕЛОРУСИЈА: Берлин и Минск водат преговори

KAKВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ГЕРМАНЕЦОТ ОСУДЕН НА СМРТ ВО БЕЛОРУСИЈА: Берлин и Минск водат преговори

РАНАТА ШИРОКА ДВА САНТИМЕТРИ НА УВОТО НА ТРАМП УШТЕ КРВАРИ: Нови детали за здравствената состојба на републиканскиот кандидат

РАНАТА ШИРОКА ДВА САНТИМЕТРИ НА УВОТО НА ТРАМП УШТЕ КРВАРИ: Нови детали за здравствената состојба на републиканскиот кандидат

КАКО ТРАМП ГИ ИСМЕЈУВАШЕ ПЕЛОСИ И БАЈДЕН НА МИТИНГ ВО МИЧИГЕН: „Демократите немаат поима кој им е кандидат“

КАКО ТРАМП ГИ ИСМЕЈУВАШЕ ПЕЛОСИ И БАЈДЕН НА МИТИНГ ВО МИЧИГЕН: „Демократите немаат поима кој им е кандидат“

ГОРИ НАФТЕНАТА СТРУКТУРА НА ЈЕМЕН, ИЗРАЕЛ БРУТАЛНО СЕ ОДМАЗДИ: Ова се сцените од пристаништето Ал Худаида! (ВИДЕО)

ГОРИ НАФТЕНАТА СТРУКТУРА НА ЈЕМЕН, ИЗРАЕЛ БРУТАЛНО СЕ ОДМАЗДИ: Ова се сцените од пристаништето Ал Худаида! (ВИДЕО)

Најубавата жена на светот доби отказ затоа што навиваше за Палестина: Адидас ја „шутна“, а ова е објаснувањето

Најубавата жена на светот доби отказ затоа што навиваше за Палестина: Адидас ја „шутна“, а ова е објаснувањето

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО ИТАЛИЈА: едно лице загина при судар на повеќе возила, затворени патишта

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО ИТАЛИЈА: едно лице загина при судар на повеќе возила, затворени патишта

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?