22 Август, 2019
0.0312

Сите носиме болка во себе: Интервју со писателката Наде Стојилковиќ- Атанасовска

Објавено во: Стил 17 Јули, 2019

Романот „Ќерката на дрвосечачот“ го завршила уште во 2000 година, но поради како што вели условите во домашното издаваштво, се промовираше дури месецов. Наде Стојилковиќ- Атанасовска е познат новинар,и има работено како уредничка во повеќе печатени изданија. Новинарското искуство ѝ помогна да го напише првиот роман, кој е силна женска приказна, инспирирана од туѓите судбини. Низ главниот лик на романот, Дана, Наде вели дека ја открива женската сила и издржливост.

- „Ќерката на дрвосечачот“ е вашата прва книга која е опишана како дело кое раскажува за женската издржливост. Какви точно женски ликови третира приказната?

* Ако зборуваме само за женските ликови, главниот женски лик е Дана, и книгата е всушност нејзината животна судбина, додека споредни женски улоги се нејзината мајка, која прерано умира, нејзината стрина која ја третира како слуѓинка во куќата, нејзините братучетки... 


Целото интервју прочитајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

Професорке прости ми

Професорке прости ми

Свадба со ќерката како главна гостинка: Наташа Мерсовска се омажи во нетипична креација

Свадба со ќерката како главна гостинка: Наташа Мерсовска се омажи во нетипична креација

Се роди со 850 грама, по два месеци конечно е дома: Приказна за малиот херој Војдан

Се роди со 850 грама, по два месеци конечно е дома: Приказна за малиот херој Војдан

Од љубов до омраза

Од љубов до омраза

Добрината е единственото што останува по нас: Интервју со Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот Стево Пендаровски

Добрината е единственото што останува по нас: Интервју со Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот Стево Пендаровски

Не носам брендови за да не го оштетам семејниот буџет: Пендаровски за модата

Не носам брендови за да не го оштетам семејниот буџет: Пендаровски за модата

Не мешаа поради фризурите, мислеа дека сме една личност: Татјана Стојановска и Ирена Спировска за манекенските почетоци

Не мешаа поради фризурите, мислеа дека сме една личност: Татјана Стојановска и Ирена Спировска за манекенските почетоци