11 Јули, 2020
0.0228

Сите сакаат да се како нив: Кои се најпознатите македонски инфлуенсерки

Објавено во: Стил 07 Јуни, 2019

Повеќе од 50 милијарди слики се споделени на Инстаграм до сега. Според статистиките, една милијарда фотографии во светски рамки се објавуваат на ден. Популарната социјална мрежа во октомври годинава ќе прослави јубилеј, 10 години откако е основана. 

Ако порано, на музичките и забавни канали имаше емисии наречени „Мојот ден во две минути“, сега тоа е популарната приказна или „стори“ на Инстаграм. На дневна основа, се објавуваат околу 400 милиони приказни, а 500 милиони корисници се на Инстаграм секој ден. Од нив 68 проценти се жени. 

Инфлуенсерството на Инстаграм веќе станува сериозна, и добро платена професија. Секоја објава на инфлуенсерите, Инстаграм ја плаќа околу 10.000 долари, за оние кои имаат околу еден милион следачи, во зависност од платформата. 

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот