12 Август, 2022
0.0207

Скопје го поплавија 37 литри на метар квадратен, нови врнежи денеска!

Објавено во: Економија 26 Мај, 2014

Добивај вести на Viber

Во Скопје вчера наврнаа 37 литри на метар квадратен за половина час, а дуваше и ветар со брзина од 70 километри на час, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. И за денеска попладне метеоролозите најавуваат пороен дожд и грмежи, особено во западните и југозападните делови од земјата, а одредена стабилизација на времето се очекува утре и во среда. Силното невреме што синоќа ја зафати Македонија поплави одредени делови во градот и го отежна сообраќајот. Координативното тело на Владата, предводено од министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот Коце Трајановски заседаваше синоќа и посетија неколку критични точки. Невремето предизвика проблеми во снабдувањето со електрична енергија, затоа што во неколу трафостаници изби краток спој. Од удар на гром, пак, пукна и гасовод во Ново Лисиче. Екипи на јавните претпријатија ЕВН и ГАМА од синоќа се на терен во обид да се санираат дефектите. Во Ново Лисиче два паркирани автомобила пропаднаа во дупка, што се отвори по вчерашното невреме. Според првичните сознанија, возилата пропаднале кога се одронила земја во градежната дупка зад бензинската пумпа на Окта, на булевар „Србија“. Синоќа Скопје го погоди и земјотрес, кој според Сеизмолошката опсерваторија на Природно-математичкиот факултет потекнува од скопското епицентрално подрачје, со јачина од 5-6 степени според Европската макросеизмичка скала.

Можеби ќе ве интересира

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово