05 Јуни, 2023
0.0221

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Објавено во: Свет 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Изгубено дело на Ентони ван Дајк минатата недела e продадено за три милиони долари. Сликата е најдена на фарма во Киндерхук, Њујорк. Алберт Б.Робертс е човекот кој ја купил скицата за само 600 долари. Но, набргу потоа, историчарката на уметност Сузан Џ. Барнс објавила статија во која ја опишала скицата како „изненадувачки добро сочувано“ дело на Ван Дајк.

Слика на фламанскиот уметник Ентони ван Дајк, која беше пронајдена на една фарма кон крајот на 20. век, сега е продадена за нешто повеќе од три милиони долари на аукција, објави „Си-ен-ен“.

Пронајденото дело е скица за подоцнежната слика на фламанскиот уметник, наречена „Свети Јероним“ . Сега конечната верзија на сликата се наоѓа во музејот „Boimans van Boningen“ во Ротердам во Холандија.

Скицата, на која е прикажан гол повозрасен маж како седи на стол, според аукциската куќа „Сотби“ е уникатна поради неколку причини. Таа е една од двете големи скици што Ван Дајк ги направил од живи модели. Се смета дека е насликана помеѓу 1615 и 1618 година, додека Ван Дајк бил млад уметник кој работел со Питер Пол Рубенс во Антверпен, Белгија.

Уметникот имал сопствен специфичен стил кој се карактеризира со одредена строгост, официјалност, истовремено доловувајки елеганција и достоинство кај неговите модели. За сликање на познати личности наплатувал добри суми. 

Фото: EPA/KOTE RODRIGO

Можеби ќе ве интересира

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба