18 Јануари, 2020
1.1704

Словачката жена нема време за себе: Интервју со сопругата на словачкиот амбасадор

Објавено во: Стил 21 Ноември, 2019

Првата зима кога дојдовме во Македонија, веднаш се разболев. Потоа организмот полека почна да ми се навикнува. Ова навистина би требало што поскоро да се реши, вели Жанета Маркушова

Елегантна и непосредна, сопругата на словачкиот амбасадор Хенрик Маркуш - Жанета Маркушова има и една необична пасија - да работи со деца со попреченост, особено со деца со аутизам. Со Жанет разговаравме и за словачката жена, за начинот на живот во нејзината земја, божиќните традиции но и за тоа што ѝ се допаѓа и што ѝ пречи во Македонија.

* Веќе некое време сте во Македонија. Каква е Вашата сегашна слика за земјава?

- До февруари веќе правиме две години како сме тука. Бргу се навикнав овде. Нашите две држави по културата и менталитетот на луѓето се многу слични. И Словаците и Македонците се многу пријателски настроени луѓе. Имате и прекрасна природа. Со сопругот обожаваме преку викенд да одиме со децата во природа, тој вози велосипед, а ние со децата пешачиме и тоа е нашето време да бидеме заедно.

Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Мед и млеко

Мед и млеко

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена

Тие се млади гении: Средношколци направија електронска протеза за лица без горен екстремитет

Тие се млади гении: Средношколци направија електронска протеза за лица без горен екстремитет