23 Март, 2018
0.0731

СЛУЧАЈ ТРУСТ: Сведокот вознемирен, жестоко реагира на сослушувањето

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Во судот денеска се одржува ново судење поврзано со случајот „Труст“ во кој прв осомничен е бизнисменот Сеад Кочан.

Се сослушуваат сведоци а жестока реакција обвинителот на СЈО слушна од Артан Ајро.

Имено, сведокот Феим Имери не може да ги потврди потписите дали му продал механизација на Кочан.

Сведокот е сопственик на  „Фичо сервис“ . Тој од СЈО доби на увид договори за продажба на багери, лифкери, гасеничари и беше прашан дали неговата фирма навистина ја продала опремата наведена во договорот и дали „Трансмет“ е купувачот.

Како што пишува плусинфо сведокот рекол дека договорот е негов, но не може да се произнесе прецизно што е продадено врз основа на договорот, па од СЈО, за да го потсетат извадија и фактури за наводно продадена механизација и го прашаа сопственикот на фирмата дали ќе може да ги препознае и дали се негови.

„Станува збор за фактури кои „Трансмет“ на Кочан ги навел во тендерската документација за која СЈО вели дека има фалсификувани  документи за поседување градежна механизација и чии ориганали СЈО не можело да ги пронајде во фирмата на сведокот.

Сведокот рече дека фактурите се негови, меморандумот е негов, но за потписите не можеше да потврди. За некои рече дека не може да ги види добро, за друг дека потписот личел на неговиот, но не може да потврди, а посочи и дека досега имал 2-3 различни потписи. Тој не можеше да ги потврди потписите на фактурите, но успеа да го препознае и потврди потписот на документот кој му го издал СЈО кога ги одзело фактурите од неговата фирма“, рекол Имери. 

Во еден момент сведокот на обвинителот Ајро со зборовите: „Вие да не сакате сѐ да ви кажам јас“.

Во случајот „Труст“ според СЈО Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, тројцата нелегално добиле тендер од 17 милиони евра за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“.

Можеби ќе ве интересира

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?