18 Февруари, 2019
0.3744
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Снаата на Ласкова се „избриша“ од основачите за Декодикс да го добие грантот

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2018

Снаата на Цветанка Ласкова, Христина Керкез, во Централниот регистар официјално е избришана од листата на основачи на компанијата Декодиск Доо, трговско друштво за истражување, инженеринг, производство, трговија и услуги, кое доби неповратен грант од Фондот за иновации и технолошки развој во висина од 20.000.000 денари.

Со тоа Керкез официјално се повлече од сопствеништво над фирмата. Договорот со „Декодикс“ не е потпишан и парите не се исплатени токму поради поврзаноста на фирмата со лице носител на јавна функција, откако за тоа дознаа медиумите. Поранешната естрадна работничка Цветанка Ласкова е советничка за култура во кабинетот на премиерот Зоран Заев.

Дали ќе им бидат исплатени парите зависи од Комитетот за одобрување инвестиции во Фондот за инвестиции и технолошки развој. Фондот побара од компаниите со одобрени грантови да достават изјави за поврзаност со носители на јавни функции под притисок на јавноста откако беше објавено дека државни пари добиле приватни фирми поврзани со актуелни функционери. Фирмите во кои како сопственици се јавуваат вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, и пратеникот Хари Локвенец, се откажаа од одобрените грантови и ги повлекоа апликациите. Комитетот повторно ќе ги разгледува апликациите на компаниите кои се изјаснија дека се поврзани со лица на јавни функции, меѓу кои е и „Декодикс“.

Директорот на Фондот, Јован Деспотовски, пред неколку дена изјави дека во пресрет на седницата на Комитетот на која ќе се одлучува за четирите компании, добиле известување од „Декодикс“ за промена на сопственичката структура.

„Пред десетина дена во Фондот е доставено известување од компанијата ‘Декодикс’ за почната постапка за изземање од сопственичката структура на Христина Керкез. Очекуваме и известување дека е направена промената, но тоа нема да влијае на Комитетот, кој секако ќе ја разгледа и апликацијата на оваа компанија и ќе донесе одлука дали да им бидат исплатени средствата исто како и на другите три компании кои доставија изјави дека се поврзани со носители на јавни функции“, изјави за „Макфакс“ директорот на Фондот, Јован Деспотовски.

Централниот регистар постапувајќи по пријавата за упис на промена - истапување на основач со пренос на удел, го избриша името на Христина Керкез. Како сопственици на „Декодикс“ остануваат Горан Кунгуловски, Иван Кунгуловски и Нина Ангеловска.

„Декодикс“ како микро-претпријатие од ИТ-секторот за проектот „Декодирај ме“ доби неповратни средства од 19,95 милиони денари и заедно со своето учество од 8,56 милиони денари направи вкупен буџет од 28,5 милиони за иновацијата, меѓу десетици други компании-добитници.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Претплатници можат да побараат да им се измери брзината на интернетот

Претплатници можат да побараат да им се измери брзината на интернетот

Производителите на јаболки го блокираа патот Битола-Ресен

Производителите на јаболки го блокираа патот Битола-Ресен

До крајот на годината трговски претставништва во три земји

До крајот на годината трговски претставништва во три земји

Какви новини најавува Тевдовски за угостителите и обложувалниците

Какви новини најавува Тевдовски за угостителите и обложувалниците

(ФОТО) Анѓушев седна во „фиќо“

(ФОТО) Анѓушев седна во „фиќо“

„Минималци“ во Европа: Во Швајцарија убедливо најголем, најнизок во екс-советските земји

„Минималци“ во Европа: Во Швајцарија убедливо најголем, најнизок во екс-советските земји

МВР, култура и образование „победници“ во истражување за тендери

МВР, култура и образование „победници“ во истражување за тендери

Германија за влакно избегна рецесија

Германија за влакно избегна рецесија

Можен скок на цените на станови, на градежниците им е малку градење во Скопје

Можен скок на цените на станови, на градежниците им е малку градење во Скопје