02 Декември, 2020
0.0188

Со години собираше партиски кадри, сега тоне во загуби: Владата ќе ја приватизира пошта

Објавено во: Економија 14 Октомври, 2020

Владата ќе подготвува терен за продажба на Пошта. Откако стана јасно дека и нема спас и дека некогашната златна кокошка тоне во загуби, сега ќе се прави физибилити студија за да се види кои се можностите за друштвото. Во игра е целосна продажба односно приватизација или преземање на компанијата со јавно приватно партнерство. Владата синоќа на седницата го утврдила новиот текст на Законот за изменување на Законот за поштенските услуги. 

За сиот процес биле задолжени вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Национални пошти Ејуп Ристеми. 

„Да иницираат подготовка на физибилити студија за можностите за отпочнување на постапка за преземање на компанијата со јавно приватно партнерство или со приватизација за да продолжи процесот на либерализација на поштенските услуги во земјата согласно регулативата на ЕУ, соопштија од Владата.

Инаку Пошта е во незавидна ситуација особено сега и поради затворањето на Еуростандард банка. Друштвото тоне и генерира загуби. Ејуп Рустеми, првиот човек на компанијата за Фактор тврдеше дека вработените земаат редовни плати. Сепак, вели оти со здравствената криза се случил огромен пад на приходите на поштенските услуги, и во домашниот, а особено во меѓународниот поштенски сообраќај. Во првата половина од годината друштвото има загуба од 52,5 милиони денари или над 850 илјади евра. 

Рустеми вели дека дополнително ги погодило затворањето на Еуростандард банка и дека ликвидноста на друштвото е намалена. Впрочем од 12 август наваму на шалтерите на пошта не може да се обезбедат финансиските услуги и услугите на платниот промет за многу граѓани и правни лица. Остварените приходи во првите шест месеци од 2020 година од овие услуги што Пошта се уште не може да ги обезбеди, се 110 милиони денари и претставуваат 19,4 проценти вкупните  приходи на поштата. 

Според податоците, повеќе од 870 вработени во Пошта целосно или делумно извршувале работни обврски поврзани со обезбедувањето на овие услуги. Во меѓувреме трае и процесот на преговори во кои пошта избира друга банка која ќе го врши платниот промет кој треба да заврши за околу две недели. Осум банки доставиле понуди, а некои се откажале од намерите да го преземат платниот промет.

По се уште неофицијалната поделба на директорските места меѓу двете владини коалициони партии СДСМ и ДУИ, по долги години, Пошта сега најверојатно ќе биде раководена од кадар од македонскиот политички блок. Сепак досега друштвото важеше за прибежиште на кадри од ДУИ.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Пругата кон Бугарија сепак ќе се гради во 2021

Пругата кон Бугарија сепак ќе се гради во 2021

Битиќи за Коста Петров: Има ентузијазам и искуство што е добро за Фондот за иновации и за државата

Битиќи за Коста Петров: Има ентузијазам и искуство што е добро за Фондот за иновации и за државата

НЛБ Банка сепак нема да подели дивиденда!

НЛБ Банка сепак нема да подели дивиденда!

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари