26 Ноември, 2022
0.0226

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Напаѓач со голем кујнски нож вчера уби две лица и рани шест на главната улица во Лас Вегас, во Соединетите Американски Држави, пред да биде уапсен, соопшти полицијата.

Ранетите се префрлени во болница, тројца од нив се во критична состојба, останатите се стабилни, соопштено е во Лас Вегас.

Полицијата соопшти дека почнала да прима повици за нападите околу 11:40 часот по локално време (20:40 часот по средноевропско време) од улицата спроти казиното и хотелот Вин.


Според полицијата, убиени се двајца граѓани на Лас Вегас.

Полицијата го опиша осомничениот како маж на околу триесет години и додаде дека работи на потврдување на неговиот идентитет. Тој не е жител на Лас Вегас.

Нападите со нож биле неиспровоцирани, соопшти полицијата.

Во еден момент напаѓачот почнал да бега, по што следеле лица кои повикале полиција. Подоцна бил приведен. Полицијата пронашла голем, долг нож за кој се верува дека бил употребен во нападот.

„Немаше други учесници во нападот, а булеварот каде што се случи сега е безбеден“, изјави шерифот Кларк Џо Ломбардо.

Ломбардо рече дека жртвите на злосторството биле локални жители и туристи.

Полицијата соопшти дека е премногу рано да се шпекулира за можниот мотив за убодите со нож.


Фото: Принскрин/Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?