24 Март, 2019
0.2462
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Со падобран го победив стравот од височина: Интервју со светски познатиот виолинист Стефан Миленковиќ

Објавено во: Стил 12 Март, 2019

Во осумдесетите го нарекуваа чудо од дeте поради талентот кој го препозна целата тогаш југословенска јавност. Стефан Миленковиќ (42) , како најмлад студент по виолина дипломираше на Универзитетот на уметностите во Белград, и продолжи со светската кариера за која и сега вели дека уште ја гради. Свирел пред познати политичари како Реган и Горбачов, но и пред Папата Јован Павле 2, а и сега е на турнеја 200 дена во годината. Дел од агендата на Миленковиќ ќе биде концертот во Скопје, во Македонската Филхрамонија на 23 март, во организација на „Прагма“ продукција, што е само еден повод за нашиот муабет. Токму пред еден од часовите на Универзитетот Илиноис во Чикаго, каде што живее и предава виолина, Миленковиќ ни испрати аудио-снимка со одговорени прашања. Освен за виолината како негова голем страст, низ насмевка зборува и за други работи кои му создаваат адреналин, како скокањето со падобран и возењето мотор. 

* Последен пат кај нас свиревте на Охридскo лето во 2015 година, какви спомени носите од настап?

- Охрид е преубав, волшебен, а Охридско лето е ценет фестивал низ кој поминале најголемите уметници во светската историја. Затоа е навистина реткост на едно место да имате добри луѓе, и квалитетни уметници и уживање, вкусна храна и секако боженствено езеро. Секое гостување во Охрид е нешто како мала награда за нас музичарите.

Целиот текст читајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир