23 Јануари, 2020
0.0224

Со преживеан инфаркт и вграден стент секој ден оди по риба: Мирјана од Дојран му пркоси на животот

Објавено во: Стил 29 Ноември, 2019

Да ме остават, овде и ќе спијам, вели Мирјана Узунова, една од ретките жени со трска што ќе ги сретнете на езерското крајбрежје во Стар Дојран. Ете толку е голем меракот за рибарење кај оваа 72-годишна госпоѓа која по многу нешта му пркоси на животот.

Родена е во Банат, Србија, а по потекло е Украинка. Имала пет години кога се преселила во Македонија.

- Работниот век го поминав како хигиеничарка. Сега имам „мирни“ пензионерски денови - на шега го почна муабетот Узунова.

Повеќе од разговорот на Женски Магазин


Можеби ќе ве интересира

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

Задник како Кардашијан, гради како Адријана Лима: Најбарани естетски операции во Македонија

Задник како Кардашијан, гради како Адријана Лима: Најбарани естетски операции во Македонија

Убавица и ѕвер

Убавица и ѕвер

Кој е побогат - основачот на „Лидл“, сопственикот на BMW или производителот на кафе Jakobs?

Кој е побогат - основачот на „Лидл“, сопственикот на BMW или производителот на кафе Jakobs?

Преговараме за настап на Пласидо Доминго: Интервју со Виктор Илиески, директор на Филхармонија

Преговараме за настап на Пласидо Доминго: Интервју со Виктор Илиески, директор на Филхармонија

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Среде Москва се свиреше химната во наша чест: Интервју со младата балерина Нина

Среде Москва се свиреше химната во наша чест: Интервју со младата балерина Нина

Не сме манекени, тоа ни е работа: Пејачите се најголеми бренд амбасадори

Не сме манекени, тоа ни е работа: Пејачите се најголеми бренд амбасадори

Медената земја полна измет

Медената земја полна измет