24 Јули, 2019
0.0192

Стресно ви е на работа: Има начин како да ја победите таквата средина

Објавено во: Стил 17 Април, 2019

Музичката терапија е една од најстарите методи на лекување и се користи во многу древни цивилизации.

Многу оддамна е познато дека со помош на музиката може да предизвикаш радост, да се ублажи болката и дури да излекуваш некои видови на сериозни заболувања.

Во древниот Египет, несоницата била третирана со хорско пеење и ослободување од болка. Докторите на древна Кина, дури испратиле музички мелодии како рецепт, верувајќи дека музиката може да ги излечи сите болести. Големиот математичар и научник Питагора предложил да се користи музика против гнев, бес, заблуди и пасивност на душата. Неговиот следбеник Платон верувал дека музиката ја враќа хармонијата на сите процеси во телото и во универзумот. Авицена ефикасно користел музика за третман на ментално болни луѓе. Музиката може да го зголеми или намали крвниот притисок, може да влијае и на централниот нервен систем, да влијае на длабочината на дишењето, ритамот на срцевите контракции, да влијае позитивно врз депресивни состојби и речиси сите витални процеси.

Т.н. "музичката терапија" успешно се користи за помагање на луѓе дијагностицирани со аутизам.


Покрај тоа, со специјални експерименти, научниците  откриваат и влијание на музиката врз растот на водата и растенијата.

Музиката, како ниеден друг фактор, ни помага да ги надминеме тешкотиите во животот. Музиката може да создаде добро расположение, ја подобрува емоционалната состојба, а исто така и да ве наполни со енергија за целиот ден или да ве опушти на крајот од работниот ден. Во утринските часови, интуитивно луѓето претпочитаат да слушаат рекреативни и ритмички мотиви кои конечно ќе ги натераат да се разбудат и да се спремат за секојдневните задачи.

Бавните мелодии се посоодветни за вечерта, придонесувајќи за релаксација, одмор и балансирање. Опуштената музика пред спиење е одличен лек за несоница.

Добро е познато дека музиката на Моцарт помага да се намали стресот и да се контролираат емоциите. Лично, Шопен е многу релаксирачки. Откријте кои се вашите класици и искористете ја моќта на класичната музика за да се релаксирате.

Работата исто така знае многупати да биде стресна. Зависно од вашата професија и вие можеби се соочувате со стресна околина, па затоа кога и да имате можност пуштете си ја омилената музика и олабавете се.

Можеби ќе ве интересира

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

Живеј пред да умреш

Живеј пред да умреш

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот