16 Јули, 2019
0.0175

Сонував да бидам морнар, најдов мир на планина: Интервју со Катрин Фринсфелд, раководителка на секторот за култура во германската амбасада

Објавено во: Стил 26 Април, 2019

Катрин Фринсфелд е раководителка на секторот за култура во германската амбасада Скопје. Кај нас живее веќе две години и вели дека за неа не постои термин македонска или германска жена. Фестивалот на Новиот герамански филм е само еден повод за овој разговор во кој Кетрин открива интересни детали за своите соништа,планови и за животот од Хамбург до Скопје. За Женски магазин Катрин раскажува колку точно време живее во Скопје и кои се нејзините тековни ангажмани:

  „Во Скопје живеам од август 2017 година. Пред сѐ, надлежна сум за односите во областите култура и образование. Тука спаѓа поддршката на културните настани поврзани со Германија, како на пример „Skopje Design Week“ или уметничкиот саем „Ин Ситу“ од минатата година. Меѓутоа, вклучено е и координирање на другите германски институции како што се Гете-Институтот, Германската служба за академска размена (ДААД) или пак Централата за школство во странство, пришто сите ги промовираат германскиот јазик или општо културната размена. Покрај тоа, ја негувам размената со овдешните уметници и организации кои се грижат за размена меѓу младите и унапредување на демократијата во земјата. Од летото минатата година сум надлежна и за проекти со граѓанското општество, на пример, такви кои се посветени на слободниот печат, заштитата на малцинствата или општите човекови права, како што е заштитата на жените од семејно насилство“.

Целото интервју прочитајте го на Женски магазин, тука.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Илјадници евра само за едно појавување: Колку чини облеката на Боки 13?

(ФОТО) Илјадници евра само за едно појавување: Колку чини облеката на Боки 13?

Москино го претстави најновиот парфем за мажи

Москино го претстави најновиот парфем за мажи

(ФОТО) Како изгледа најубавото сместување на Малдивите?

(ФОТО) Како изгледа најубавото сместување на Малдивите?

(ФОТО) Најдобри дестинации за жените кои уживаат да патуваат сами

(ФОТО) Најдобри дестинации за жените кои уживаат да патуваат сами

АНДРЕЈ КЛИНЧАРОВ: Не сакам екстра материјал да ми се плетка низ нозе

АНДРЕЈ КЛИНЧАРОВ: Не сакам екстра материјал да ми се плетка низ нозе

МОДНА КРИТИКА- Никола Димитров води пред Пендаровски и Адеми

МОДНА КРИТИКА- Никола Димитров води пред Пендаровски и Адеми

Зошто богатите луѓе не се среќни?

Зошто богатите луѓе не се среќни?

(ФОТО) Најдобро облечени мажи за 2019 година

(ФОТО) Најдобро облечени мажи за 2019 година

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ САКАЛ ДА ИНВЕСТИРА ВО НОЛЕ: Почетоците на Ѓоковиќ не биле лесни

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ САКАЛ ДА ИНВЕСТИРА ВО НОЛЕ: Почетоците на Ѓоковиќ не биле лесни