25 Јуни, 2024
0.0240

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Словачкиот премиер Роберт Фицо би можел да биде целосно здрав до крајот на годината, oткако месецов во него пукаше словачки писател на возраст од 71 година и го повреди. 

Тој според прелиминарните проценки, би можел да биде целосно здрав до крајот на годината. За состојбата со неговото здравје  денеска говореше Јан Рихтер, шеф на пратеничката група Смер во словачкиот Парламент. Целосно закрепнување значи дека и премиерот ќе ја помине и рехабилитацијата, објави Словачка Правда.

„Ситуацијата е сè уште многу сериозна“, рече Рихтер. 

Додава дека Фицо покажува одреден напредок. Тој вели дека мора да има верба дека нешто неочекувано нема да се случи.

На 15 мај,  Јурај Цинтула го застрела Фицо. Тој заврши во притвор и кажал дека не се согласува со политиките на Фицо. Словачкиот премиер во тешка состојба тогаш заврши во болницата во Банска Бистрица каде му е извршена операција.

Цинтула се соочува со казна од 25 години до доживотен затвор. По нападот на Фицо, и други политичари добија закани по живот, како и полскиот премиер Доналс Туск. 

foto CZECH REPUBLIC DIPLOMACY V4

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација