13 Јули, 2020
0.0419

Спасовски: Од утре престанува да важи полицискиот час

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 26 Мај, 2020

Премиерот Оливер Спасовски попладнево на прес - конференција изјави дека Владата донела одлука од утре да не важи полицискиот час. 

Ден подоцна ќе работат угостителските објекти, со утврден протокол 

Од 1 јуни ќе престане да важи одлуката за одредени категории граѓани да се ослободуваат од работа. 

Државниот карантин ќе се замени со домашна изолација за македонските државјани кои ќе допатуваат од странство. 

Комисијата за заразни болести треба да направи проценка за отворањето на државните граници. 

„Ова го правиме во координација со државите од регионот“, вели Спасовски. 

Комисијата ќе треба да подготви протокол за работата на хотелите. 

„Состојбата со коронавирусот е под контрола, а бројот на активни е стабилен“, рече премиерот. 

Додаде дека им е познато од каде деновиве имаме зголемување, и рече дека кластерите се познати. 

Вели дека вирусот останува тука, тој не е победен, но ако бидеме дисциплинирани ќе се заштитиме, а и ќе им помогнеме на здравствените работници кои се борат со пандемијата. 

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти