03 Март, 2024
0.0423

Спасовски повеќе не дава информации за Вања и Панче, упатува новинари до Обвинителството

Објавено во: Македонија 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одлучи да не споделува информации пред јавноста во врска со убиството на ученичката Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и ги упати новинарите со своите прашања кај Основното јавно обвинителство.

„Кога е во истрага случајот, сите шпекулации може само да наштетат. Сите детали и информации кои ќе ги уврди Обвинителството за тоа  ќе ја информира јавноста. Сите информации од МВР до ЈО ќе бидат доставени“, беа одговорите кои Спасовски ги одговараше пред новинарите.

Спасовски беше прашан дали се готови анализите на двата пиштоли, како и дали од нив е пукано кон Вања и Панче, на која траекторија се движел „цитроенот“ со кој е киднапирана Вања пред да се случи грозоморниот чин, но и кога и кој го донел возилото во Скопје. Запрашан беше и дали инспектор издавал информации за истрагата како што се тврди во јавноста. За се ова, Спасовски на настанот во Куманово ги упатуваше медиумите кај Обвинителството.

Последната информација споделена од ОЈО е дека судска медицина во моментов работи на обдукцијаи дека резултати ќе има што е можно побрзо.

Можеби ќе ве интересира

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово